fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Zwolnienie przy sprzedaży nieruchomości a fundusz remontowy

Adobe Stock
Wydatki na remont części wspólnych bloku dają właścicielom mieszkań prawo do zwolnienia przy opodatkowanej sprzedaży nieruchomości.

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę podatnika, któremu fiskus odmówił prawa do zwolnienia przy opodatkowanej sprzedaży nieruchomości. Uznał, że własne cele mieszkaniowe można osiągać za pośrednictwem funduszu remontowego.

Czytaj także: Zwrot od wspólnoty mieszkaniowej za remont balkonu bez PIT

Z wniosku o interpretację wynikało, że skarżący jest właścicielem mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej powstałej w 2007 r. wskutek prywatyzacji.

Okazało się, że budynki wspólnoty powstałe w latach 1936–1939 są w bardzo złym stanie i pilnie potrzebny jest ich gruntowny remont. Współwłaściciele powzięli uchwałę o podziale wspólnej nieruchomości i wydzieleniu działek do sprzedaży, by zyskać pieniądze na rewitalizację osiedla.

Podatnik wspólnie z wszystkimi współwłaścicielami przeznaczył przychód ze sprzedaży swojego udziału w całości na remont. I tu pojawiał się problem. Teoretycznie zyski ze sprzedaży działek powinny być opodatkowane, bo od końca roku ich nabycia nie minęło pięć lat. Podatnik uważał, że może skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT przy sprzedaży nieruchomości, bo pieniądze przeznaczył na własne cele mieszkaniowe.

Fiskus uznał, że pieniądze ze sprzedaży wpłacone na fundusz inwestycyjny wspólnoty, tj. część funduszu remontowego z osobnym subkontem i wydatkowane na remont mieszkania oraz części wspólnych budynku, nie korzystają ze zwolnienia.

Rację podatnikowi przyznał dopiero WSA. Nie miał wątpliwości, że wydatki na remont części wspólnych z funduszu remontowego, który został zasilony zyskami z opodatkowanej sprzedaży gruntu, to także własne cele mieszkaniowe. Zwłaszcza że pieniądze zostały ulokowane na odrębnym subkoncie funduszu remontowego wspólnoty, co pozwala na śledzenie ich przeznaczenia. Jak tłumaczył sędzia WSA Maciej Kurasz, wykładnia fiskusa przez zbyt formalistyczne podejście prowadzi do zawężenia zwolnienia.

Adam Trawiński, doradca podatkowy, partner w UHY ECA, która reprezentowała skarżącego, wyjaśnia, że WSA wydały już pięć korzystnych dla podatników wyroków w podobnych sprawach. Sądy nie mają wątpliwości, że wydatki na własne cele mieszkaniowe to nie tylko te na własne lokum, ale również dotyczące części wspólnych w budynku.

– Na skorzystanie z ulgi podatnicy mają tylko dwa lata od sprzedaży mieszkania, tym samym potwierdzenie przez sąd tej dodatkowej możliwości przeznaczenia środków, by skorzystać z ulgi, należy uznać za korzystne – podkreśla ekspert. Wyrok nie jest prawomocny.

—Aleksandra Tarka

Sygnatura akt: III SA/Wa 2954/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA