fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy RDS podzieli los Komisji Trójstronnej

123RF
Powołanie Rady Dialogu Społecznego było oddolną inicjatywą partnerów społecznych. Rok po tym, jak z Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wyszły związki zawodowe, uznaliśmy, że bez dialogu państwo nie może dobrze działać.

Warto przypomnieć, że przyczyną wyjścia związkowców z TK było pozorowanie, a nie prowadzenie dialogu przez rząd. Bezpośrednią przyczyną było podwyższenie wieku emerytalnego bez wysłuchania głosu związkowców. Dziś mamy przywrócony niższy wiek emerytalny i znaleźliśmy się w punkcie wyjścia, jeśli chodzi o reformę systemu ubezpieczeń społecznych. Z kolei przykładem efektywnego dialogu społecznego było wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej od umów-zleceń. Rząd nie forsował tego rozwiązania na siłę, ale zaufał partnerom społecznym i umożliwił im uzgodnienie przepisów.

W okresie, kiedy byłam przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego, odbyło się osiem posiedzeń plenarnych i 11 posiedzeń Prezydium RDS. Przyjęto łącznie 36 uchwał, z czego 32 miały charakter dwustronny – pracowników i pracodawców. Jedynie cztery miały charakter trójstronny, czyli tylko w tych czterech przypadkach rząd zagłosował tak jak związki zawodowe i pracodawcy, a i to głównie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA