Opinie

Nie czekając na wyrok - Jolanta Ojczyk o sądownictwie gospodarczym:

Jolanta Ojczyk
Fotorzepa/ Waldemar Kompała
Ponad rok temu opisywaliśmy spektakularną sprawę między budowniczymi Stadionu Narodowego a Skarbem Państwa. Okazało się, że Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie, w której pierwszy pozew wraz z załącznikami liczył ok. 220 tys. stron, doprowadził po dwóch latach do ugody. Nie było żadnej rozprawy. Gdyby doszło do procesu, na wyrok trzeba by czekać nawet kilkanaście lat.

Jak to się udało? Okazuje się, że sąd odszedł – na ile tylko mógł – od sztywnych biurokratycznych wymogów komunikacji ze stronami. Słowem, przemówił do nich ludzkim głosem i pozwolił wysyłać do siebie e-maile. Warto, aby wszyscy sędziowie nauczyli się mówić zrozumiałym dla wszystkich językiem, mobilizowali do zwięzłego streszczenia tez i argumentów, a przede wszystkim zachęcali do zawarcia ugody. Teoretycznie teraz też mają taki obowiązek, ale w wielu sprawach jest to czysta formalność.

Warszawski sąd jako jeden z nielicznych zachęca do mediacji oferując specjalne pokoje i wyznaczając rozsądne terminy na zawarcie ugody. Po zmianach zachęcą już przepisy. Zgodnie z nowelizacją Ministerstwa Sprawiedliwości nieskorzystanie przed procesem z próby ugodowej upoważni sąd do obciążenia winnego tego zaniedbania kosztami procesu, choćby nawet go wygrał.

Obecnie ugody są zawierane zaledwie w 10 proc. wszystkich spraw gospodarczych. Jeśli nowelizacja zmieni ten trend, odciąży sądy. Sędziowie przekonują jednak, że zmiana przepisów nie wystarczy, potrzebni są im jeszcze sprawni pomocnicy. A mecenasi dodają, że przydaliby się także wyspecjalizowani sędziowie. Aby dobra zmiana zawitała do procedury cywilnej, Ministerstwo Sprawiedliwości czeka więc jeszcze dużo pracy. Musi sprawić, by trudne spory gospodarcze trafiały w dobrze wyszkolone ręce. Jeśli bowiem w przywróconych po pięciu latach sądach gospodarczych zabraknie osób z inicjatywą, nawet najlepsze przepisy nie przyspieszą postępowań.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL