fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Przyszłość doradców to nowe technologie - wyniki Rankingu firm doradztwa podatkowego komentuje Anna Wojda

Anna Wojda
rp.pl
Oddajemy w Państwa ręce 11. już ranking firm doradztwa podatkowego. Pokazuje on, że doradcy nie mogą narzekać na brak pracy.

Dba o to ustawodawca, który przygotowuje kolejne zmiany w przepisach – do tego często w ekspresowym tempie. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcom i podatnikom trudno za nimi nadążyć. Zadyszki w wielu wypadkach mogą dostać nawet eksperci od podatków.

Zmiany w prawie to zresztą niejedyny powód coraz większego zapotrzebowania na pomoc doradców. Firmy, zanim podejmą decyzje, które mogą wzbudzić zainteresowanie fiskusa, wolą je przedyskutować ze specjalistami. Dzieje się tak już nie tylko w dużych spółkach, ale też w niewielkich firmach. Wiele problemów przedsiębiorcy mają choćby ze zmianami w VAT i z uszczelnianiem systemu podatkowego. Pojawiły się też nowe obowiązki sprawozdawcze. To duże pole do popisu dla doradców podatkowych. Nie są już przez klientów angażowani dopiero wtedy, gdy źle się dzieje w firmie. Stają się coraz częściej partnerami – głównie w podejmowaniu trudnych decyzji biznesowych.

Pracy dla doradców podatkowych przybywa również dlatego, że fiskus coraz częściej przygląda się firmowym rozliczeniom. I w wielu wypadkach je kwestionuje – nie zawsze zasadnie. Wtedy do akcji włączają się doradcy, którzy w wielu wypadkach odnoszą sukcesy, często po długoletnich bataliach sądowych zakończonych nawet przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości. Przyznane przez nas wyróżnienia w kategorii wygranych spraw sądowych pokazują, że warto walczyć do końca. Dzięki determinacji doradców podatkowych firmy nie musiały płacić fiskusowi gigantycznych kwot podatku, a niektóre mogły się domagać zwrotu tego, co niesłusznie zapłaciły.

Warto też zauważyć, że podatki to już nie tylko przepisy, ale i nowe technologie. To, co dzieje się na rynku, każe przypuszczać, że w przyszłości doradcy będą musieli łączyć swoje usługi z rozwiązaniami informatycznymi. A to oznacza, że w kolejnych rankingach pojawi się nowa kategoria, za którą będziemy przyznawać wyróżnienia. Już w tym roku wiele firm przedstawiło rozwiązania pomagające klientom wypełniać nowe obowiązki sprawozdawcze. Patrząc na to wszystko, nie obawiam się o przyszłość doradców. Życzę kolejnych sukcesów!

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA