Wyzwanie: odzyskać zaufanie przedsiębiorców

Adobe Stock
Do końca kadencji półtora roku. Rząd musi się zmierzyć z wyzwaniami, od których zależy konkurencyjność kraju – pisze prezydent Konfederacji Lewiatan.

Cieszymy się z niskiej stopy bezrobocia. A przecież ten medal ma drugą stronę – rzesze osób biernych zawodowo. Ostatni raport Komisji Europejskiej opracowany przez Dyrekcję Generalną ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych pokazuje, że w Polsce są dużo wyższe nakłady na utrzymanie na rynku pracy osób w wieku przedemerytalnym niż na aktywizację osób nieaktywnych zawodowo.

Do tego dochodzi efekt programu 500+, który z pewnym opóźnieniem zaczął wypychać kobiety z obszaru aktywności zawodowej. Potrzebne są więc przemyślane działania, które zreformują strukturę zatrudnienia.

Do tego dochodzi bolączka numer jeden rynku prac: brak wykwalifikowanych pracowników. Diagnozę tę potwierdzają wyniki badania Barometr Biznesu, przeprowadzonego przez Lewiatana. Według niego, aż 83 proc. firm postrzega brak kadr jako barierę w swoim rozwoju w 2018 r.

Kluczowym wyzwaniem jest zatem stworzenie systemu, który pozwoli firmom elastycznie reagować w tej sytuacji. Narzędzi...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL