Każdy ma prawo do niskich podatków! Nawet PiS

Adobe Stock
Podobno spółka Srebrna, należąca do Instytutu Lecha Kaczyńskiego, planuje sprzedać nieruchomość w Warszawie przy wykorzystaniu cypryjskiego wehikułu podatkowego. Jeśli to prawda, to jest bardzo dobra wiadomość. Bo oznacza, że wbrew cynicznym twierdzeniom opozycji jest tam jeszcze ktoś rozsądny potrafiący liczyć.

Ciągle na nowo przypominam sobie słowa, które wygłosił sędzia Learned Hand ku pokrzepieniu podatników: „Minimalizowanie zobowiązań podatkowych (...) nie jest niczym niemoralnym ani też bezprawnym (...). Ciągle i ciągle na nowo sądy powtarzają, że nie ma niczego groźnego w takim organizowaniu swoich spraw, żeby utrzymać podatki na jak najniższym poziomie. Wszyscy to robią i wszyscy robią dobrze, ponieważ nikt nie jest zobowiązany, aby płacić więcej, niż tego wymaga prawo: podatki są narzuconym wymuszeniem, nie dobrowolnymi datkami. Każdy może tak ułożyć swoje sprawy, że jego podatki będą tak niskie, jak to tylko możliwe; nie jest on zobowiązany wybierać tego wzorca, w którym państwo dostanie najwięcej". Co prawda, dotyczyło to podatników amerykańskich, ale krzepić się nimi mogą także podatnicy polscy.

Słyszę zarzuty, że to hipokryzja PiS, który zwalcza optymalizację podatkową, a sam chce ją zastosować. A czy ci, którzy jej dotąd broni...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL