fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Tomasz Pietryga: Co czeka młodych prawników w 2017 roku

123RF
Najbardziej atrakcyjna jest aplikacja radcowska, traci popularność zawód komornika.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło analizę egzaminów na aplikację radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą, które odbyły się we wrześniu 2016 r. Warto pokusić się o kilka wniosków i prognozę na przyszłość.

Największe zainteresowanie, a także zdawalność były na aplikacji radcowskiej. Powodem jest unifikacja tej profesji z zawodem adwokata poprzez umożliwienie radcom prowadzenia spraw karnych. Wciąż ma znaczenie możliwość zatrudnienia na etacie, co daje znacznie większe możliwości świadczenia usług prawnych oraz większe bezpieczeństwo i stabilność zawodową. Wydaje się zatem, że zainteresowanie zawodem radcy prawnego będzie wzrastać kosztem aplikacji adwokackiej.

Zdecydowanie w odwrocie jest natomiast zawód komornika. W ostatnich latach ta profesja wydawała się najbardziej dochodową wśród zawodów prawniczych. Zapowiadane zmiany legislacyjne ograniczające opłaty egzekucyjne, a nawet plany upaństwowienia tego zawodu oraz nieprzychylna atmosfera wokół komorników zapewne miały wpływ na wybory życiowe młodych prawników. A reforma (projekty są już w Sejmie) sprawi, że tendencja ta utrzyma się również w tym roku.

Radykalnych zmian nie ma natomiast w uczelniach najlepiej reprezentowanych na aplikacjach. Prym wiodą tradycyjnie renomowane uniwersytety, które większy nacisk kładą na praktyczną edukację studentów.

Pewną nowością jest natomiast lepsza zdawalność prawników kształcących się w trybie niestacjonarnym (ponad 41 proc.), łączącym edukację z pracą zawodową, co także może potwierdzać tezę, że elementy praktyczne są podczas konkursów równie ważne jak zdobyta na studiach teoria.

Co czeka nas w tym roku? Należy się spodziewać dalszego powolnego spadku zainteresowania aplikacjami. W 2015 r. do konkursów przystąpiło ponad 9,2 tys. osób, a w zeszłym roku już o 1000 mniej.

Nie bez znaczenia jest sytuacja na rynku usług prawnych, duże nasycenie rynku oraz coraz niższe zarobki profesjonalnych prawników poza dużymi ośrodkami. Można jednocześnie zakładać, że nadal będzie się zwiększać liczba studentów startujących na aplikacje ze studiów niestacjonarnych, łączących edukację z pracą zawodową w kancelariach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA