Franki: czy pomagać

123RF
Debatując od trzech lat na temat pomocy frankowiczom, którzy przeważnie wsparcia nie potrzebują, nie zauważamy, że większy problem ze spłatą kredytów mogą mieć złotówkowicze.

Kończą się dopłaty do programu „Rodzina na swoim" i pojawiają się przesłanki makroekonomiczne do rozważenia podniesienia stóp procentowych w Polsce. To wszystko może spowodować wzrost rat kredytów złotowych nawet o połowę.

Kurs spada, odsetki niskie, raty też

Z badań, jakie zlecił ostatnio Instytut Jagielloński, wynika, że spadła liczba kredytobiorców frankowych, którzy domagają się wsparcia, są niezadowoleni ze swojego kredytu lub śledzą publiczną dyskusję na temat pomocy frankowiczom. W styczniu 2018 r. frank znalazł się na poziomie sprzed tzw. czarnego czwartku 15 stycznia 2015 r., kiedy Szwajcarski Bank Narodowy (SBN) zrezygnował z polityki sztucznego utrzymywania kursu euro na poziomie 1,2 franka.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla frankowiczów. Od trzech lat wskaźnik LIBOR 3M, który decyduje o oprocentowaniu kredytów frankowych, utrzymuje się poniżej zera. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że przy kursie poniżej 3,60 zł za franka i oprocent...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL