Europa to wspólnota i solidarność

123RF
Debata nad tym, czy strefa euro jest optymalnym obszarem walutowym, do którego nam się nie spieszy, to strata czasu. Aż kipi tam od pomysłów na domknięcie Unii. Właśnie w tej dyskusji powinniśmy brać udział.

Strefa euro nie jest optymalnym obszarem walutowym – na takim nie pierwszej świeżości komentarzu premiera Mateusza Morawieckiego wyczerpała się – przynajmniej na razie – oficjalna reakcja rządu na propozycję podjęcia na nowo merytorycznej rozmowy o członkostwie Polski w strefie euro. Szkoda.

I już po dekompozycji

Jestem pełen najgorszych obaw, że nie tylko szeroka opinia publiczna w naszym kraju, ale też decydenci mają ledwie mgliste wyobrażenie o tym, jak żywa i momentami fascynująca jest obecnie dyskusja nad przyszłością obszaru wspólnego pieniądza w Europie. Stąd karmienie nas i siebie oklepanymi frazesami z ubiegłowiecznej debaty nad sensem wiązania jedną walutą wielu krajów o różnym stopniu rozwoju i odporności na szoki zewnętrzne. To wszystko już dawno powędrowało do kosza.

Nikt poważny od dawna nie zajmuje się teorią Mundella (optymalnego obszaru walutowego, ang. optimum currency area – OCA), jako instrumentem pomiaru praktycznych szans ...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL