NIK skuteczniej powalczy o środowisko

Krzysztof Kwiatkowski został wiceszefem organizacji zrzeszającej najwyższe organy kontrolne w Europie. Pozwoli to Polsce np. na sprawne rozwiązywanie problemów ekologicznych.

Publikacja: 29.05.2017 08:15

NIK skuteczniej powalczy o środowisko

Foto: 123RF

W ubiegłym tygodniu prezesa Najwyższej Izby Kontroli wybrano na wiceprzewodniczącego organizacji EUROSAI (ang. European Organisation of Supreme Audit Institutions). Zrzesza ona 50 urzędów kontrolnych z całej Europy oraz Izraela, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Turcji. Członkiem organizacji jest też Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Zadaniem tej organizacji jest m.in wsparcie międzynarodowych kontroli równoległych, ujednolicanie metodyki kontroli różnych instytucji, koordynowanie współpracy z instytucjami międzynarodowymi czy prowadzenie działalności szkoleniowej dla słabiej rozwiniętych organów kontroli.

W praktyce takie międzynarodowe kontrole dotyczą np. spraw ochrony środowiska. Do tej pory Najwyższa Izba Kontroli zrealizowała łącznie niemal 60 takich przedsięwzięć i – jak zapewniają jej urzędnicy – żaden europejski organ kontroli nie może się pochwalić nawet zbliżonym osiągnięciem.

Przykładem takiej kontroli, która może przynieść konkretne efekty, jest akcja Najwyższej Izby Kontroli i jej odpowiedników z Białorusi i Ukrainy, do której doszło w 2015 roku. Chodziło o czystość (a raczej jej brak) wody w rzece Bug, przepływającej przez te trzy kraje. To istotna kwestia choćby dlatego, że Bug wpada do Zalewu Zegrzyńskiego, skąd Warszawa pobiera wodę pitną.

Okazało się, że nadbużańskie miasta w Polsce i na Białorusi mają całkiem sprawne oczyszczalnie ścieków, a brud bierze się głównie ze... Lwowa. Tamtejsza oczyszczalnia jest wyeksploatowana i w ogóle nie spełnia swojej roli, a ścieki zatruwają rzekę Pełtew, dopływ Bugu. Władze Ukrainy zdają sobie z tego sprawę, ale mają dziś inne priorytety niż ochrona środowiska (głównie zbrojeniowe). Raport z wspólnej kontroli pozwolił na wystąpienie w marcu 2017 r. do instytucji europejskich o przyznanie funduszy na budowę nowoczesnej oczyszczalni we Lwowie.

NIK wraz z najwyższym organem kontroli Holandii koordynuje europejski audyt jakości powietrza. Zaangażowało się weń także 14 innych państw oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski powiedział „Rzeczpospolitej", że uzyskane przez niego stanowisko daje naszemu krajowi realny wpływ na programowanie kontroli podejmowanych w skali międzynarodowej.

– Wyniki takich kontroli mogą być cennym materiałem dla polskich władz, bo jednocześnie pozyskamy dane dotyczące np. wprowadzania norm środowiskowych w różnych krajach, a także będziemy mieli realny wpływ na rozwiązanie pewnych problemów istniejących za granicą, mających wpływ na Polskę – mówi Kwiatkowski.

Jego zdaniem takie działania jak wspólna kontrola wody w Bugu mogą pomóc w rozwiązaniu polskich problemów, których nie można rozwiązać bez współpracy międzynarodowej. Kwiatkowski podkreśla, że funkcja wiceprzewodniczącego EUROSAI to nie tylko prestiż, ale bardzo ważne narzędzie realnego wpływu, promocji i przedstawiania polskiego punktu widzenia w obszarze kontroli i audytu.

Międzynarodowa aktywność NIK to także np. audyt finansów w Radzie Europy oraz CERN, czyli Europejskiej Agencji Badań Jądrowych.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe