fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Rosjanie rezygnują z zagranicznych wakacji

AFP
O prawie jedną trzecią zmniejszyła się liczba rosyjskich turystów, którzy wyjechali za granicę w 2015 roku. To największy spadek od 15 lat

Statystyki za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku ogłoszone przez Rosyjskie Stowarzyszenie Turystyczne RATA, na które powołuje się CNN, pokazują, że w tym czasie mieszkańcy Federacji Rosyjskiej zorganizowali mniej niż 10 milionów zagranicznych podróży. Wyniki z tego samego okresu roku ubiegłego były o jedną trzecią wyższe (ponad 14,5 miliona wyjazdów zagranicznych).

Przyczyny tego stanu rzeczy nie są tajemnicą. Po pierwsze za spadkami stoją zamachy terrorystyczne i napięcia między Rosją a popularnymi wśród turystów krajami, zwłaszcza Egiptem i Turcją. Z drugiej strony miejsca uznawane za bezpieczne, które mogłyby zastąpić kierunki takie jak Egipt czy Turcja, stały się zbyt drogie z powodu słabego rubla.

Wyniki za cały rok mogą jednak okazać się jeszcze gorsze. Opublikowane właśnie statystyki nie uwzględniają bowiem wyników za trzy ostatnie miesiące roku. Szczególnie dotkliwie spadki w wyjazdach odczuwalne były zaś w listopadzie i w grudniu, kiedy to wstrzymane zostały wyloty do Egiptu i Turcji.

Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się też dalekie kraje. Przykładowo liczba wyjazdów na Dominikanę była o 88 procent niższa niż rok temu, a liczba wypraw do Indii, Tajlandii i Chin zmniejszyła się o 50 procent. W przypadku Europy największe spadki dotyczyły Grecji, Hiszpanii i Chorwacji.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA