fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Imprezy zorganizowane wracają do łask

AFP
Zorganizowane imprezy turystyczne ponownie zyskują na znaczeniu wśród klientów indywidualnych - wynika z analizy Brytyjskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych i Touroperatorów (ABTA)

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad połowa brytyjskich turystów (53 procent) podróżujących za granicę wybrała wakacje zorganizowane. To o 6 procent więcej niż w 2015 roku i o 10 procent więcej niż w roku 2011 - wynika z najnowszego badania ABTA.

Powrót do imprez pakietowanych najwyraźniej widać wśród najmłodszych i najstarszych turystów. Tę formę wakacji wybrało prawie dwie trzecie (63 procent) urlopowiczów powyżej 65 roku życia. Jeszcze w 2015 roku odsetek ten wynosił 47 procent. W przypadku młodych podróżników, w wieku od 18 do 24 lat, głównym kryterium wyboru był dobry stosunek ceny do jakości i przekonanie, że organizator już o wszystko zadbał. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 55 procent osób z tej grupy zdecydowało się na imprezę zorganizowaną. Rok wcześniej było to 46 procent.

Produkt cieszył się dużym powodzeniem także wśród zamożnych Brytyjczyków. 62 procent turystów z klasy wyższej (między innymi starsi menedżerowie), wybrało się w ciągu minionych 12 miesięcy na zagraniczną wycieczkę zorganizowaną. Rok temu taki pakiet zdecydowało się kupić 39 procent z nich.

ABTA komentuje, że wzrost zainteresowania wakacjami zorganizowanymi wynika z narastającej w Brytyjczykach potrzeby bezpieczeństwa. Ten aspekt był najczęściej wskazywany przez badanych jako główny powód rezerwacji imprezy pakietowanej (73 procent odpowiedzi). Duże znaczenie ma też dobry stosunek ceny do jakości (59 procent wskazań). Klienci coraz bardziej doceniają również ochronę finansową swojego wypoczynku. Prawne uregulowanie ewentualnego zwrotu kosztów za wakacje jest istotne dla niemal co trzeciego ankietowanego (29 procent). Jeszcze w zeszłym roku kwestią tą interesowało się jedynie 16 procent pytanych.

Największą zmianę w tym zakresie zanotowano w grupie młodych, w wieku od 18 do 24 lat. Podczas gdy rok temu o finansowym bezpieczeństwie mówiło 16 procent z nich, w tym było ich już 37 procent. Wśród innych powodów wyboru wakacji przygotowanych przez touroperatora Brytyjczycy wymieniali też: wygodę (42 procent) i możliwość wyżywienia all inclusive (36 procent).

– Wzrost popularności imprez pakietowanych jest potwierdzeniem różnorodności ofert tego typu dostępnych dla osób w różnym wieku, o zróżnicowanych potrzebach i budżecie – mówi Mark Tanzer, prezes ABTA.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA