fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Polacy mają więcej pieniędzy na wakacje

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Aż 1,4 miliona Polaków więcej niż roku temu planuje wyjazd w tym roku na wakacje. O wiele więcej wyruszy na urlop w Polsce, skurczy się natomiast grupa wypoczywająca za granicą

- Tak duży wzrost chętnych na wakacyjny wyjazd z punktu widzenia branży to znakomita wiadomość - mówi Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance, firmy ubezpieczeniowej, która co roku zamawia badania pokazujące plany wakacyjne Polaków*. - Trudno powiedzieć z czego to wynika, ale prawdopodobnie przyczyną jest wzrost zamożności społeczeństwa – dodaje.

W kraju przybędzie, za granicą ubędzie

Z 31,5 miliona Polaków w wieku powyżej 18 lat, 55 procent zadeklarowało w tym roku, że wyjedzie na wakacje. To o 1,4 mln więcej niż rok wcześniej. 43 procent (1,1 mln mniej niż przed rokiem) powiedziało, że nie ma takich planów.

Z tych, którzy zadeklarowali chęć wyjazdu, o 370 tysięcy mniej zapowiedziało podróż zagraniczną, a 1,8 mln więcej spędzenie wakacji na wyjeździe w Polsce. Z takiego wyniku zadowolony jest Krzysztof Piątek, prezes biura podróży Neckermann, blisko współpracującego z Mondial Assistance. - Wzrost deklaracji o wyjeździe wakacyjnym w tak trudnych dla branży turystycznej czasach jest pozytywnym sygnałem - wskazuje Piątek.

Według ankiety 8 procent. Polaków nigdy nie było na wakacjach. Rok temu całkowity brak wyjazdów wakacyjnych w swoim życiu deklarowało więcej bo 12 proc. - To wciąż smutny wskaźnik – mówi prezes Mondial Assistance. Cieszy jednak, że wskaźnik ten z roku na rok spada - zaznacza. Rośnie grupa ludzi którzy wyjeżdżają. Jak deklarujemy, w ubiegłym roku na urlopie była połowa z nas. Rok temu wskaźnik ten wynosił 44 procent.

Prowadzący badania sporządzili profil turystów gotowych spędzić wakacje poza domem. Są to głównie (54 proc.) ludzie w wieku poniżej 39 lat, z wykształceniem wyższym (48 proc.), mieszkający w trzyosobowych gospodarstwach domowych lub większych (66 proc.), które dysponuje dochodami nie mniejszymi niż 3 tys. złotych netto miesięcznie. Niemal co trzeci (29 proc.) mieści się w grupie zawodowej określanej jako „pracownicy biurowi, wykwalifikowani specjaliści i pracownicy techniczni, osoby na stanowisku kierowniczym".

W tej kategorii turyści „zagraniczni" to osoby w wieku 25 – 39 lat, mieszkańcy największych (powyżej 200 tys. mieszkańców) i średnich miast (50 - 99 tys.). Dochody netto ich gospodarstw domowych liczą co najmniej 4 tys. złotych miesięcznie.

- Turyści nieco nam młodnieją, widać też większy udział w podróżowaniu mieszkańców małych miast, a mniejszy tych z dużych ośrodków – komentował Frączek.

Ulubiony kraj Polaków? Hiszpania

Dokąd planują wyjechać Polacy myślący o zwiedzaniu zagranicy? Na pierwszym miejscu wymieniają Hiszpanię (z Wyspami kanaryjskimi, 14 procent), na drugim Chorwację (12 proc.), a na trzecim Włochy (11 proc.). A dalej: Grecję (10 proc.), Francję (7 proc.), Bułgarię (5 proc.) i Wielką Brytanię (4 proc.). Dopiero na ósmym miejscu znalazł się Egipt (3 proc.), na dziewiątym Turcja (2 proc.), a na dziesiątym Czechy (2 proc.).

Komentujący wyniki badania Krzysztof Piątek wskazuje, że od zeszłego roku awansowały kraje postrzegane jako bezpieczne, spadły w rankingu te, których klienci się boją ze względu na doniesienia o zamachach. Co ciekawe, mimo serii tragicznych zamachów w Paryżu, liczba deklarujących wypoczynek we Francji wzrosła w ostatnim roku z 4 do 7 procent. Z kolei do Grecji chce wyjechać dużo mniej turystów z Polski, kraj ten zanotował spadek zainteresowania z 16 do 10 procent.

Wakacyjne budżety

Liczby wskazujące, ile Polacy chcą przeznaczyć na wyjazd na wakacje potwierdza wzrost zamożności społeczeństwa. Średnio na wakacje krajowe polski turysta przeznacza 1490 złotych, czyli o 12,8 procent więcej niż w roku 2015. Budżet na urlop zagraniczny rośnie natomiast z 2608 do 2922 złotych, a więc o 12 procent. Proporcje między dwoma kierunkami pozostają te same - urlop zagraniczny ma dwa razy większą pulę od krajowego.

Udział ankietowanych mogących sobie pozwolić na wydatek na urlop w kraju do 1000 złotych spadł z 40 do 29 procent. W wypadku wyjazdu zagranicznego wskaźnik ten zmniejszył się z 7 do 5 procent. W przedziale wydatków 2500 - 3000 złotych udział ten dla wyjazdów krajowych zwiększył się o 1 punkt procentowy, dla urlopu za granicą natomiast wzrost wyniósł aż 5 punktów procentowych – z 12 do 17 procent.

Frączek nie ma wątpliwości, że został uchwycony w tym wskaźniku efekt dodatków 500 złotowych wypłacanych przez rząd rodzinom z co najmniej dwojgiem dzieci.

Źródło wszystkich wykresów: Mondial Assistance

W grupie raźniej

Ile osób pojedzie z Polakami na wakacje? Porównanie odpowiedzi z zeszłego rok i z obecnego, pokazują pewien skok - średnio wychodzi 2,6 osoby na jeden wyjazd, rok wcześniej było to 2,3.

Minimalnie zmalała liczba ludzi wybierających się w podróż samotnie – z 25 do 23 procent – i radykalnie spadł odsetek podróżujących par – z 32 do 44 procent. Za to procentowy wzrost udziału widać w trzy- (z 14 do 19 proc.), cztero- (z 13 do 17 proc.) i ponad pięcioosobowych (z 3 do 7 proc.) grupach.

Jak przyznaje Frączek, taka zmiana jest trudno wytłumaczalna. Być może w tym wypadku zadziałał program 500+ , czyli na przykład rodziny wielodzietne będą mogły dzięki dodatkowym pieniądzom zabrać na wakacje więcej dzieci.

Nie ma natomiast większych zmian, jeśli chodzi o wybór środka transportu. Nadal zdecydowana większość pytanych deklaruje, że w wypadku podróży w Polsce skorzystają z samochodu (69 proc.), a podróży za granicę - z samolotu (59 proc.). Wyraźnie mniej ludzi mówi, że pojedzie autokarem za granicę (zamiast 18 w 2015 roku do 13 procent w 2016 roku).

Za granicą plażowanie i balowanie

Na dłuższy wypoczynek wakacyjny pozwolą sobie ci, który planują spędzić urlop zagranicą. 36 procent wybrało dwa tygodnie. A tylko 13 procent – tydzień. Z kolei wśród krajowych turystów na tydzień pojedzie więcej niż co czwarty (27 proc.) , a na dwa – mniej niż jedna trzecia (30 proc.).

Nieco różnie też Polacy planują spędzać czas na wakacjach w kraju i za granicą. W Polsce będą głównie zwiedzać i chodzić na wycieczki (68 proc.), leżeć na plaży (58 proc.) i podejmować piesze wyprawy (55 proc.). Na nocne życie i spędzanie czasu w barach, a także na uprawianie sportów nastawia się jedynie co trzeci (po 34 proc.).

Za granicą zdecydowanie więcej turystów będzie zwiedzać (81 proc.), plażować (67 proc.) i korzystać z życia nocnego i rozrywek w barach i pubach (49 proc.).

Inaczej też rozłożą się wakacje zagraniczne versus krajowe. To wynika z klimatu. Zdecydowana większość turystów krajowych wykorzysta na wypoczynek lipiec i sierpień (73 proc.). Do obcych krajów w tym czasie pojedzie tylko połowa (52 procent) tych, który deklarują taki kierunek wakacji. Pozostali skorzystają z terminów wcześniejszych lub późniejszych. Na przykład co piąty (19 proc.) planuje, że odpocznie we wrześniu.

Omówienie danych dotyczących decyzji o wyjazdach z biurami podróży i indywidualnychy - zamieścimy wkrótce w osobnym materiale

*Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4 – 31 maja 2016 roku. Badanie odbyło się w tym samym terminie co w poprzednich latach. To dało możliwość przeanalizowania zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Maj nie przez przypadek został wybrany na realizację badania – wtedy większość Polaków planuje wyjazdy wakacyjne i podejmuje czynności związane z ich przygotowaniem.

Metoda realizacji badania – wywiady ilościowe przeprowadzone techniką CATI.

Charakter próby – ogólnopolska próba reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości.

Wielkość próby badawczej – n = 2000

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA