fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Na majówkę chętniej na czterech kółkach

Pixabay
Turyści znacznie częściej niż w poprzednich latach wybierają się na majówkę autokarami i własnymi samochodami. Chcą wypoczywać, ale wątpią w bezpieczeństwo na lotniskach i w samolotach - podaje Travelplanet.pl

Na niespełna miesiąc przed długim majowym weekendem Travelplanet.pl przeanalizował rezerwacje, jakich dokonali polscy turyści, którzy zamierzają w tym czasie wyjechać z biurami podróży za granicę. Najbardziej istotna zmiana to podwojenie się liczby turystów, którzy chcą dojechać do celu podróży autokarem lub własnym samochodem.

- To reakcja na serię niekorzystnych dla branży turystycznej zdarzeń, które miały miejsce w krajach arabskich i w Europie Zachodniej – przypomina, cytowany w komunikacie prasowym, Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i reklamy w Travelplanet.pl. – Dodaje, że Egipt, Tunezja i po części Turcja nie cieszą się wielką popularnością ze względu na niepokoje społeczne bądź wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Z kolei zestrzelenie samolotu z rosyjskimi turystami w Egipcie czy rozbicie samolotu niemieckich linii z turystami w Alpach przez pilota szaleńca osłabiło zaufanie do transportu lotniczego.

- Ale w tym roku kalendarz dla chcących wyjechać za granicę na majówkę jest sprzyjający: trzy dni urlopu pozwolą na zaplanowanie nawet 9-dniowego wyjazdu – tłumaczy Radosław Damasiewicz. - Stąd znacznie większa skala rezerwacji wycieczek. Jak widać, potrzeba wypoczynku bywa silniejsza od mniej lub bardziej uzasadnionych obaw – dodaje.

Gdzie najczęściej będzie można spotkać polskich turystów? Greckie wyspy Kreta, Rodos, Zakhyntos, Riwiera Turecka, hiszpańska Costa Brava, greckie Kos i Korfu, Rzym, Paryż i Majorka – to, według Travelplanet.pl, dziesięć najpopularniejszych miejsc na tegoroczną majówkę. Z listy wypadły kurorty nad Morzem Czerwonym (podczas majówki 2015 roku pojechało tam 17 procent turystów), a zainteresowanie wypoczynkiem na Riwierze Tureckiej spadło z 19 do 4 procent.

Grecja na szczycie, Egipt nurkuje

Turcja, najbardziej popularny zeszłoroczny kierunek na majówkę, ustąpiła miejsca Grecji, do której wybiera się obecnie ponad 38 procent klientów Travelplanet (w maju 2015 roku niespełna 20 procent). Turcję natomiast zamierza odwiedzić niecałe 8 procent wyjeżdżających, czyli trzykrotnie mniej niż w zeszłym roku. 13,5 procent turystów pojedzie w tym czasie do Hiszpanii (w 2015 roku nieco ponad 9 procent), a przeszło 6 procent do Włoch (ok. 3 procent w 2015 roku). Pierwszą piątkę najbardziej popularnych kierunków na ten czas zamyka Chorwacja (3,5 procent turystów w porównaniu z 1,5 procent w maju 2015 roku).

Drastycznie spadła liczba wylatujących do Egiptu. W 2015 roku majówkę zaplanowało tam ok 25 procent klientów Travelplanet, obecnie – ok. 2,5 procent. – Teraz jeżdżą tam głównie miłośnicy aktywnego wypoczynku: nurkowania, windsurfingu itp., którzy nie mają w planach zwiedzania tego kraju – podaje Damasiewicz.

W ślad za popularnością kierunków uważanych przez turystów za bezpieczne poszedł wzrost przeciętnego kosztu wypoczynku. Majówka w Grecji kosztuje 2287 złotych na osobę (poprzednio 1882 złotych), a we Włoszech – 2480 złotych (1660 złotych). Wyjątek stanowi Hiszpania, w której tegoroczna majówka jest tańsza niż w 2015 roku. Obecnie turyści płacą tam średnio 2666 złotych za wyjazd. Rok temu było to zaś 3172 złote. Przeciętna kwota, jaką polscy turyści przeznaczają na zagraniczną majówkę z biurami podróży, zwiększyła się o nieco ponad 100 złotych - z 2428 do 2540 złotych za osobę.

Powrót samochodów

Wyprawy samolotowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż podczas majówki 2015 roku i jest to- według Travelplanet.pl - najbardziej zauważalna zmiana dotycząca turystycznych zwyczajów majówkowych turystów. W 2015 roku podniebną podróż na majowy urlop zaplanowało prawie 90 procent klientów serwisu. Obecnie samolot wybrało niespełna 80 procent podróżujących. Wzrosło za to znacznie zainteresowanie wyjazdami autokarowymi – z 10 do 13 procent - oraz z dojazdem własnym – z jednego do 8 procent. W sumie zainteresowanie transportem naziemnym skoczyło z 11 do 21 procent.

Zmienił się również standard wypoczynku. W tym roku 67 procent klientów Travelplanet będzie wypoczywać w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych (49 procent wybrało 4-gwiazdkowe). W maju 2015 było to 75 procent, z czego 39 procent w obiektach 4-gwiazdkowych. Wyraźnie wzrosło również zainteresowanie urlopami w hotelach 3-gwiazdkowych – z 16 do 26 procent.

- To istotne zmiany, będące konsekwencją podwojenia się zainteresowania wycieczkami autokarowymi i wypoczynkiem z własnym dojazdem – komentuje Radosław Damasiewicz. – Na objazdówkach zazwyczaj standard hoteli jest niższy niż na imprezach pobytowych, podobnie wygląda to w wypadku imprez z własnym dojazdem – dodaje.

Rzutuje to również na rodzaj wyżywienia, jaki zamawiają na majowy odpoczynek polscy turyści. W 2015 roku majówkę all inclusive wybrało 68 procent z nich. Obecnie to nieco więcej niż połowa (54 procent). Śniadania i obiadokolacje wykupiło prawie 30 procent wyjeżdżających z biurami podróży (rok temu – 20 procent), nieznacznie zwiększył się odsetek zainteresowanych wyłącznie śniadaniami hotelowymi – z 7,5 do 10 procent.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA