fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Rosjanie wolą zostać u siebie

Władze Rosji namawiają obywateli na wyjazdy na Krym
AFP
O 18 procent wzrosła w 2015 roku liczba rosyjskich turystów wypoczywających w kraju. Zainteresowanie podróżami zagranicznymi spadło z powodu słabego rubla i prowadzonej przez Kreml polityki

"The Moscow Times" informuje, że w ubiegłym roku wakacje w Rosji spędziło ponad 50 milionów obywateli tego kraju. Największym zainteresowaniem cieszyły się miejsca typowo turystyczne, w tym Soczi. Oleg Sofonov, prezes Rosturism, podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną TASS, że w kurorcie tym wykorzystanie miejsc hotelowych oscylowało latem wokół 80 procent. Wielu turystów zdecydowało się również na wypoczynek w Moskwie.

Coraz silniejszą pozycję ma też Krym. "The Moscow Times" twierdzi - powołując się na słowa rosyjskich touroperatorów i rzeczniczki Stowarzyszenia Branży Turystycznej Iriny Tyuriny - że w tym roku ceny wakacji na półwyspie mogą wzrosnąć nawet o 30 procent. W zeszłym podwyżki sięgnęły 15-20 procent. Powodem jest coraz większe zainteresowanie wakacjami na Krymie - w 2015 roku urlop spędziło tam 4,6 miliona osób, czyli o 21 procent więcej niż rok wcześniej.

Podczas gdy turystyka krajowa w Rosji rośnie, wyjazdowa notuje spadki sięgające 31,4 procent. Wszystko przez słabego rubla i niekorzystną dla touroperatorów rosyjską politykę zagraniczną. W październiku samolot wiozący turystów z Szarm el-Szejk do Sankt Petersburga rozbił się nad Synajem, jak się później okazało, z powodu umieszczonej na pokładzie bomby. Kilka tygodni później Turcy zestrzelili rosyjski bombowiec, który wleciał w ich przestrzeń powietrzną. Zaostrzenie stosunków między Ankarą a Moskwą spowodowało, że rząd rosyjski zakazał organizowania wyjazdów wypoczynkowych do Turcji.

"The Moscow Times" podaje również wynik analizy przeprowadzonej przez niezależne centrum badawcze Levada Center. Wynika z niej, że 70 procent Rosjan uważa obecnie zagraniczne podróże za niebezpieczne. 25 procent pytanych twierdzi zaś, że już dawno należało zaprzestać wyjazdów poza Rosję, a 45 procent - że wycieczki zagraniczne za jakiś czas znów będą bezpieczne. Badanie pokazało ponadto, że w ciągu ostatnich pięciu lat 65 procent Rosjan nie odbyło żadnej podróży zagranicznej. To jednak poprawa. W czasie badań przeprowadzonych w latach 2010-2011 odsetek ten wynosił bowiem 80 procent.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA