fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Grecja i Turcja - skok do wody za krzyżem

AFP
W całej Grecji odbyło się dziś tradycyjne święcenie wód, które upamiętnia chrzest Chrystusa w Jordanie. Obrzęd ten wykonano także pierwszy raz od 94 lat w tureckim mieście Izmir, dawniej - greckiej Smyrnie

To ważny moment dla Kościoła prawosławnego. Mowa bowiem o pierwszym święceniu od czasów zniszczenia Smyrny i przejęcia miasta przez Turków, którzy wymordowali wówczas około 100 tysięcy jej mieszkańców, głównie Greków i Ormian.

Pierwszy raz od ponad czterdziestu lat święcenie wód odbyło się także po zajętej przez Turków stronie Cypru. Dwudziestu śmiałków wskoczyło tam do morza, aby wyciągnąć wrzucony wcześniej przez duchownego krzyż. Mieszkańcy mówili ze wzruszeniem o nadziei, że 2016 rok przyniesie w końcu zjednoczenie Cypru.

Chętnych do wyławiania z morza krucyfiksu nie zabrakło także w Atenach, Salonikach i wielu innych miejscach Grecji. Według wierzeń, cały rok będzie miał szczęście ten, kto pierwszy dotknie krzyża. Poświęcona woda ma z kolei leczyć duszę i ciało.

Obchodzone dziś w Grecji święto Objawienia Pańskiego, zwane Teofanią, podczas którego odbywa się obrzęd święcenia wody, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele prawosławnym.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA