fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

.Nowoczesna

Petru: Ziobro wypowiedział wojnę

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru skomentował list Zbigniewa Ziobry do sędziów Trybunału Konstytucyjnego. - Kto dziś rządzi w Polsce. Minister Ziobro czy prezes Kaczyński? - pytał

Trybunał Konstytucyjny - w składzie 11 sędziów - zajmuje się przepisami Kodeksu wyborczego odnoszącymi się do uprawnień komisarzy wyborczych. Jest to pierwsza od listopada 2015 r. rozprawa w TK w innej sprawie niż kwestie obsady sędziów i przepisów o Trybunale. W TK nie stawili się przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego.

 

Przed rozprawą minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do prezesa TK list, w którym napisał, że próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego; mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa.

- List Zbigniewa Ziobro pokazuje, że ma on zapędy autorytarne. Pytanie, kto dziś rządzi w Polsce. Minister Ziobro czy prezes Kaczyński? Czy pies macha ogonem, czy ogon macha psem? - mówił na konferencji prasowej Ryszard Petru.

- Przypomnę, że Jarosław Kaczyński kilka dni temu deklarował chęć porozumienia. Zwykle jest tak, że jak armie ze sobą walczą, to na rozmowy pokojowe idzie się z dobrymi intencjami. Ale jeśli kilka dni później jeden z generałów dziś uderza i grozi sędziom TK, to można to traktować jako wypowiedzenie wojny - dodał.

Petru powiedział, że opozycja dążyła do kompromisu, ale dzisiejszy list Zbigniewa Ziobry jest jego zdaniem wypowiedzeniem wojny. 

- My byliśmy otwarci – w ramach prawa – na różne działania kompromisowe, przedstawialiśmy swoje propozycje. Natomiast dzisiejszy list Ziobry wskazuje, że to jest wypowiedzenie wojny, podczas gdy druga osoba macha białą chorągiewką. Albo jest to w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim, to wtedy oczekuję deklaracji prezesa PiS, lub jeśli to jest niezgodne z myślą Kaczyńskiego, więc wtedy oczekuję dymisji Ziobry. Albo, albo (…) Prawdziwy mąż stanu powinien takiego ministra zdymisjonować - mówił lider Nowoczesnej.

Źródło: 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA