Wystawa IFA: Smartwatch w złocie, mądre domy

Dziś wszystko, czego używamy, musi być „smart", śledzić i podpowiadać. Tak wygląda świat na wystawie IFA.

Aktualizacja: 03.09.2015 22:15 Publikacja: 03.09.2015 21:07

Foto: AFP

To, czy dobrze spałeś, oceni system monitorujący oddech, temperaturę ciała i zużytą w czasie snu energię. Telewizory OLED z najczarniejszą czernią i barwami opracowanymi przez specjalistę z Hollywood podpowiedzą, jakie filmy oglądać. Lodówka sprawdzi kolor, zawartość witamin i wartości odżywcze produktów, sygnalizując, co dokupić, by być w zgodzie z ideą slow living i zrównoważonego stylu życia.

Smartwatch w złocie

Targi Internationale Funkaustellung IFA zostały oficjalnie otwarte w piątek. Na 150 tys. mkw. prezentuje się 1645 wystawców. Wśród technologii smart największą popularnością cieszą się smartfony, o czym świadczyło zainteresowanie mediów prezentacją trzech modeli Sony: Xperia Z5, Z5 Compact i Z5 Premium (pierwszy smartfon z ekranem o rozdzielczości 4K). Możliwości fotograficzne tych telefonów mogłyby odciągnąć miłośników zdjęć od tradycyjnych aparatów cyfrowych, ale i te są coraz lepsze, czego dowodem premiery Sony, Panasonica i Olympusa.

Sony nie ustaje w promocji dźwięku o wysokiej rozdzielczości (Hi-Res), prezentując pierwsze douszne słuchawki „h.ear in NC" spełniające wymagające parametry. Kolorowe modele nauszne „h.ear on" z pałąkiem, który mieści przetworniki, mają prosty design, który może się spodobać. Zaprezentowano także nowego kompaktowego walkmana NW-A25HN Hi-Res i system cyfrowego osłabiania hałasów. Efektem miniaturyzacji jest zestaw muzyczny typu miniwieża CAS-1, który mimo niewielkich rozmiarów odtwarza dźwięk wysokiej jakości.

Być może najbardziej oczekiwane miniaturowe urządzenie zaprezentował Intel. Compute Stick to procesor Atom w obudowie pendrive'a umożliwiający przekształcenie zwykłego telewizora w komputer. To nie jest namiastka komputera, to jest komputer z normalnym systemem operacyjnym, wysokiej jakości grafiką i połączeniami sieciowymi.

W Berlinie wiele się mówi o nowych urządzeniach typu wearable. To przede wszystkim zegarki, które na ekranie pokazują funkcje dostępne w smartfonie. Asus Zen Watch zmienia cyferblat jak kameleon. Huawei, Samsung czy Motorola wyglądają jak solidne szwajcarskie zegarki. LG Watch Urbane Luxe ma kopertę z 23-karatowego złota i pasek ze skóry aligatora.

Koncepcję Smart Home oraz urządzenia monitorujące dom i ułatwiające życie mieszkańcom przedstawił na targach Panasonic. Japoński producent elektroniki użytkowej, który w Polsce znany jest najbardziej ze swoich telewizorów i aparatów, zaprezentował szereg urządzeń, dzięki którym mieszkanie staje się atrakcyjniejsze i bezpieczniejsze. A kiedy wyjdziemy z domu, miniaturowe kamery wykryją ruch w mieszkaniu i wyślą sygnał do smartfona. Smart Home oferowany jest wspólnie z firmą ubezpieczeniową Allianz (na razie tylko w Niemczech). Łatwy w instalacji zestaw inteligentnych urządzeń zawiera kamery, czujniki okien i drzwi, czujniki zalania i stłuczonego szkła oraz syrenę wewnętrzną. W razie niebezpieczeństwa system wysyła informację na smartfon lub tablet gospodarza, uruchamia syrenę wewnętrzną i zawiadamia centrum obsługi Allianz. Abonament miesięczny takiego „strażnika" wynosi 9,90 euro.

Dom robi się mądrzejszy

Ledwo telewizory 4K o rozdzielczości czterokrotnie większej od Full HD weszły na rynek, a już Panasonic zaprosił do współpracy wybitnego specjalistę od koloru Mike'a Sowę z Hollywood, by uzyskać obraz o zapierającej dech precyzji i naturalności. Tak powstała klasa telewizorów 4K Pro wyposażona w procesory 4K Studio Master i konstruowane na zamówienie panele OLED, które w miejsce dotychczasowej 256-stopniowej gradacji barw wyświetlają 1024 stopni, co zasadniczo poprawiło szczegóły w najciemniejszych partiach obrazu. Dzięki temu obraz wydaje się tak naturalny, że chce się włożyć dłoń w ekran.

– To bezkompromisowa konstrukcja – powiedział na konferencji Mike Sowa. – Mój świat, w którym historie opowiada się obrazem, koncentruje się wokół precyzji odwzorowania barw. Do tego potrzebuję ekranu, który jest w stanie sprostać mojej twórczej wizji.

Firma pomaga także w przejściu od fast foodu do slow foodu. System BreatheTech reguluje wilgotność w lodówce, utrzymując ją na optymalnym poziomie 85–90 proc., dzięki czemu żywność dłużej zachowuje świeżość i wartości odżywcze. Natomiast technologia VitaminLED wykorzystuje zielone, niebieskie i białe diody do symulacji naturalnej barwy światła słonecznego, które sprzyja utrzymaniu wysokiej zawartości witamin w przechowywanych owocach i warzywach.

Nowe, „mądre", urządzenia przeznaczone do kuchni, jadalni, pokoju dziennego i sypialni będą prezentowane w ciągu pięciu najbliższych lat. W kuchni pojawi się „dojrzewarka", w której zachodzą procesy fermentacji i dojrzewania produktów spożywczych.

Interaktywne okno staje się ekranem, na którym prezentowane są informacje. Nowy rodzaj oświetlenia działa jak projektor, który nie tylko oświetla stół, ale także wyświetla obrazy. Głośniki wbudowane w dywan zapewniają efekt dźwięku przestrzennego w wielokanałowym systemie kina domowego. Umożliwiają także sterowanie zasięgiem dźwięku – może być kierowany bezpośrednio do osób, które chcą go słyszeć i nie przeszkadzać tym domownikom, którzy zajęci są np. czytaniem.

Retrofile

Reaktywowana w ubiegłym roku firma Technics specjalizująca się w sprzęcie Hi-Fi wprowadziła nową serię klasy Grand, a w niej: sieciowy wzmacniacz audio i serwer muzyczny STG30, który pomieści naszą płytotekę ulubionych nagrań. Prezydent Technicsa Michiko Ogawa wywołała poruszenie dziennikarzy prezentacją prototypu gramofonu, który ma nawiązać do najlepszych urządzeń tej firmy wyznaczających standardy zarówno na rynku profesjonalnym, jak i wśród audiofilów. Kiedy kilka lat temu Technics przerwał produkcję legendarnego modelu SL-1210, uwielbiający go didżeje zadrżeli. Sprzedano w sumie 3,5 miliona tych gramofonów i działają do dziś, ale zapotrzebowanie rośnie wraz ze zwiększającym się rynkiem płyt winylowych.

To, czy dobrze spałeś, oceni system monitorujący oddech, temperaturę ciała i zużytą w czasie snu energię. Telewizory OLED z najczarniejszą czernią i barwami opracowanymi przez specjalistę z Hollywood podpowiedzą, jakie filmy oglądać. Lodówka sprawdzi kolor, zawartość witamin i wartości odżywcze produktów, sygnalizując, co dokupić, by być w zgodzie z ideą slow living i zrównoważonego stylu życia.

Smartwatch w złocie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Technologie kwantowe: nauka tworzy szanse dla gospodarki
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Nowe technologie
Prof. Zybertowicz: AI może potraktować ludzkość jak budowniczy autostrad traktują mrowiska
Materiał Promocyjny
Dell Technologies: nie ma branży czy przedsiębiorstwa, które może funkcjonować bez nowoczesnych technologii