fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Zunum Aero chce produkować samoloty na prąd i na paliwo

materiały prasowe
Utworzona przez koncerny Boeing i Jet Blue firma Zunum Aero planuje produkcję samolotów hybrydowych, które mają zrewolucjonizować regionalną komunikację lotniczą.

Niewielkie samoloty mające od 20 do 50 miejsc pasażerskich zostaną wprowadzone na amerykański rynek lotniczy w 2020 r. Ich zadaniem jest demokratyzacja dostępu do szybkich, niedrogich podróży na dystansie około tysiąca kilometrów w latach 20. XXI w. W kolejnej dekadzie te odległości mają zostać zwiększone do 1600 km. Regionalne samoloty hybrydowe powinny odciążyć najbardziej zajęte korytarze powietrzne w USA, zwiększyć liczbę przelotów między mniejszymi miastami i znacznie obniżyć koszty podróży pasażerskich.

Każdego dnia nad Stanami Zjednoczonymi przelatuje 50 tys. samolotów. Większość pasażerów podróżujących do mniejszych miejscowości jest zmuszona do korzystania z połączeń między dużymi portami lotniczymi, które traktują jako punkty przesiadkowe do dalszej podróży w swoim regionie.

Wprowadzenie na rynek transportowy niewielkich, ale tanich i komfortowych samolotów hybrydowych Zunum obsługujących połączenia między mniejszymi ośrodkami miejskimi znacznie zmniejszy narastające przeciążenie największych lotnisk w Stanach Zjednoczonych. Przeloty oferowane przez Zunum będą znacznie tańsze ze względu na unikanie wysokich opłat na największych lotniskach w kraju.

Produkcja nowych samolotów hybrydowych to także dobra wiadomość dla ludzi mieszkających w pobliżu portów lotniczych. Zastosowanie technologii hybrydowej zredukuje emisję spalin o 80 proc. i zmniejszy hałas o 75 proc.

Producenci samolotów Zunum są przekonani, że stworzenie gęstej sieci lotniczych połączeń regionalnych znacznie zmniejszy także międzymiastową komunikację samochodową. Zunum Aero od 2014 r. pracuje wraz z Federalną Administracją Lotnictwa USA nad regulacją i nadzorem ruchu samolotów o napędzie elektrycznym. Pierwsze certyfikaty zostaną wydane w 2020 r.

– Podoba mi się pomysł podróżowania samolotami hybrydowymi i jestem przekonany, że wprowadzenie na rynek stosunkowo tanich w użytkowaniu, niewielkich maszyn tego typu jest wspaniałą wiadomością dla lokalnych portów lotniczych, które nie mogły dotychczas przyjmować dużych samolotów pasażerskich – podkreślił Jim McGregor, główny analityk Tirias Research, firmy doradczej zajmującej się badaniem rynku wysokich technologii. – W przypadku innej firmy miałbym duże wątpliwości co do realizacji tak poważnego projektu – ocenia ekspert – ale Zunum Aero, wsparta przez Boeinga i Jet Blue, może sprawić, że lokalny transport lotniczy stanie się tanią alternatywą dla innych środków komunikacji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA