fbTrack
REKLAMA

Nowe technologie

Po co mi inteligentny dom? Zalety mieszkania w Smart Home

Systemy inteligentnego domu przestały być dobrami ekskluzywnymi. Dzięki rozwojowi technologii i coraz niższym cenom, pozwolić może sobie na nie coraz więcej osób. Czy warto jednak decydować się na tego typu rozwiązania?

Smart Home, czyli automatyka domowa, przygotowywana jest po to, aby zintegrować w jednym systemie różnego rodzaju instalacje oraz urządzenia wykorzystywane w domu, mieszkaniu lub w innych budynkach. W sposób przewodowy lub bezprzewodowy łączy ogrzewanie, oświetlenie, alarmy, kamery IP, sprzęty RTV i AGD, zraszacze ogrodowe i wiele innych elementów. Wszystko po to, aby za pośrednictwem panelu sterowania, pilota lub aplikacji na urządzenia mobilne sterować ich pracą. Pozwala nam to dostosować je do własnych potrzeb, a także tworzyć rozmaite programy oraz sceny.

Już sam opis systemu inteligentnego domu może przekonać wiele osób. Warto jednak wskazać jego pozostałe zalety, tak aby powstał całościowy obraz korzyści, na jakie liczyć mogą osoby decydujące się na sterowanie instalacjami i urządzeniami w sposób zdalny.

1. Ogromna wygoda

Do systemu inteligentnego domu najbardziej przekonuje wymiar praktyczny, a więc to, że przy użyciu jego palca możemy z dowolnego miejsca ustawić oświetlenie, dostosować pozycję żaluzji bądź rolet, regulując tym samym poziom nasłonecznienia pomieszczeń, uruchomić ulubioną muzykę, włączyć zraszacze w ogrodzie, otworzyć bramę garażową i wykonać wiele innych czynności, których zakres oraz ilość zależy od stopnia zaawansowania automatyki.

To jednak nie wszystko, ponieważ Smart Home tworzony jest w taki sposób, aby możliwa stała się automatyzacja większości procesów zachodzących w domu. Oznacza to, że system umożliwia zaprogramowanie wielu urządzeń, by działały w określony sposób i w określonym czasie. Wygoda wynikająca z takich rozwiązań jest ogromna.

2. Oszczędność

Choć wciąż ceny automatyki domowej odstraszają niektórych potencjalnych odbiorców, warto podkreślić, że koszt instalacja takiego systemu może dość szybko się zwrócić. W jaki sposób? Wszystko za sprawą możliwości, jakie zapewnia inteligentny dom.

Korzystając z aplikacji bądź panelu sterującego, jesteśmy w stanie w łatwy sposób ustawić zużycie prądu, ciepła, a nawet gazu. Każda instalacja dostępna w domu może zostać skonfigurowana w celu bardziej optymalnej, a co za tym idzie, także bardziej oszczędnej pracy działających w niej urządzeń. Zużycie energii dzięki temu może spaść nawet o kilkadziesiąt procent!

3. Wzrost bezpieczeństwa

Jest to jedna z najważniejszych zalet korzystania z systemu inteligentnego budynku. Pozwala on bowiem zintegrować wszystkie elementy zabezpieczenia przeciwwłamaniowego i przeciwpożarowego (czujniki, zraszacze, kamery etc.). Integracja automatyki budynkowej z instalacją alarmową umożliwia także rozszerzenie automatyzacji pewnych funkcji, w zależności od obecności domowników lub jej braku.

Całość jest zarządzana przy użyciu jednego systemu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na sterowanie przez Internet, z każdego miejsca możemy mieć dostęp do podglądu obrazu z kamer. Do tego dojść mogą również systemy symulacji obecności domowników na czas wyjazdu.

4. Automatyzacja

Choć możliwość zdalnego sterowania pracą urządzeń oraz instalacji jest niezwykle wygodna, prawdziwe korzyści wykorzystania systemu inteligentnego domu wynikają z automatyzacji wielu procesów. Tworzenie harmonogramów, scen, dostosowanie czujników – wszystko to pozwoli na realizację wielu zadań bez naszego udziału. 

Poniżej kilka przykładów:

  • system wyłączy oświetlenie w pomieszczeniu, jeśli nikt w nim nie przebywa,
  • zraszacze ogrodowe uruchomią się w wybranych godzinach lub w zależności do warunków atmosferycznych,
  • praca klimatyzacji zostanie dostosowana do temperatury panującej wewnątrz,
  • po przebudzeniu, system audio może uruchomić naszą ulubioną muzykę lub stację radiową,
  • oświetlenie ogrodowe zostanie włączone po wykryciu ruchu,
  • system wyśle powiadomienie wówczas, gdy czujniki dymu lub gazu wykryją zagrożenie,
  • pozycja żaluzji i rolet zostanie dostosowana w zależności od wybranej sceny lub pory dnia (np. utrzymanie stałego poziomu nasłonecznienia pomieszczeń).

To zaledwie kilka przykładów tego, jak system Smart Home może ułatwić nasze codzienne życie. Jego instalacja zagwarantuje więc znacznie wyższy komfort życia. Przysłuży się również do wzrostu bezpieczeństwa mienia i domowników, a także wpłynie na oszczędne użytkowanie energii.

Poza tym z przyjemnością odkładamy telefon po pracy :)

Materiał Promocyjny

REKLAMA