Nowe technologie

Gry komputerowe czy przyjaciele? Nie musisz wybierać

stock.adobe.com
Nastoletni gracze mają tyle samo przyjaciół co ich unikający komputera rówieśnicy. Tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Uppsali.

W swoich badaniach naukowcy Lina Eklund i Sara Roman badali, w jaki sposób gry cyfrowe wpływają na kształtowanie przyjaźni młodych ludzi.

Wyniki pokazują, że nastolatkowie, którzy spędzają dużo czasu na graniu, nie mają przez to mniej przyjaciół niż ich rówieśnicy, którzy grają mało lub wcale, a wspólne zainteresowanie grami wydaje się prowadzić do zawierania nowych przyjaźni w szkole.

Nastoletni respondenci oceniają, że zbliżając się do dorosłego życia zarządzają czasem poświęcanym na gry, co pozwala im określić rzeczy dla nich ważne, takie jak przyjaciele, sport czy szkoła.

- Gry są ważnym elementem dzisiejszej kultury młodzieżowej – mówi  Lina Eklund. – Wydawałoby się dziwne, gdyby nawiązywali kontakty dzięki wspólnym gustom muzycznym,  a nie nawiązywali dzięki grom - dodaje. Badacze nie byli jednak pewni czy gracze nie są mniej towarzyscy. Okazało się, ze nie są.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL