fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Monitoring floty to trafiona inwestycja

Monitoring floty stał się obecnie świetnym sposobem na optymalne funkcjonowanie taboru samochodowego. Co prawda monitorowanie służbowych pojazdów w pierwszej chwili kojarzy się pracownikom z inwigilacją, jednak po pewnym czasie większość z nich zmienia zdanie. Rosną nie tylko oszczędności przedsiębiorstwa, poprawia się także jakość pracy i bezpieczeństwo zatrudnionych osób, co pozytywnie wpływa na relacje w firmie.

Inteligentne rozwiązanie

Monitoring floty pojazdów to nowoczesne systemy, które ułatwiają zarządzanie pracownikami, samochodami i innymi zasobami firmy. Składają się na nie takie urządzenia jak trackery GPS, kamery, dzięki którym mamy obraz bezpośrednio z samochodu i aparaty zapisujące szczegółowe, techniczne dane pojazdu. Wysoko zaawansowane systemy umożliwiają podgląd wielu parametrów. Informują one np. o poziomie paliwa, obrotach silnika, czy temperaturze w chłodni. Decydując się na zakup urządzenia do monitoringu, należy kierować się jego jakością i zaawansowaniem technologicznym. Sprzęt najwyższej jakości dostępny jest na www.visiontrack.com.

 

Bezpieczeństwo

Do danych z systemu mamy dostęp poprzez aplikację mobilną lub stronę www. Osoba kontrolująca może reagować w każdym czasie, z każdego niemal miejsca na świecie, co ogranicza koszty i usprawnia procesy logistyczne. Szeroki monitoring lokalizacji pojazdów daje zarządzającemu wiedzę o każdym nieplanowanym przestoju samochodu. Dzięki temu w dowolnej chwili można się skontaktować z kierowcą, by zapytać, co jest przyczyną takiej okoliczności. System w inteligentny sposób ochrania pracownika, auto i ładunek. Gdy nastąpiła awaria, reakcja na nią może być natychmiastowa. Warto wspomnieć, że kierowca, wiedząc, że jest monitorowany, wykazuje większą samodyscyplinę, bardziej przestrzega przepisów i jest mniej skory do przekraczania dozwolonej prędkości. Monitoring ułatwia także rozliczenie pracownika z obowiązków i zapobiega różnym nadużyciom.

 

Redukcja kosztów i sprawne zarządzanie

Zarządca floty kontroluje pokonywaną trasę i czas jej trwania, obserwuje zużycie paliwa, włączenie i wyłączenie silnika, pracę na „jałowym biegu”, tankowanie. Łatwo rozlicza czas służbowy i prywatny pracownika (co jest istotnie z ważne z punktu widzenia przepisów podatkowych), ma także większą pewność przy podejmowaniu decyzji związanych z eksploatacją pojazdu i jego serwisowaniem. Wychwyci także wiele niebezpiecznych zachowań kierowcy i w związku z tym może wymagać od niego poprawy stylu jazdy. Standardem jest już także opcja generowania raportów tankowania i tras oraz raportów kosztów dotyczących średniego spalania.

 

Czy monitoring floty jest legalny?

Urządzenia GPS zabezpieczają mienie pracodawcy i pozwalają na kontrolowanie kierowcy. Zgodnie z literą prawa pracodawca może sprawdzać, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki rzetelnie, jednak musi go o tych działaniach poinformować – np. poprzez regulamin pracy lub zapisy w umowie. Należy wiedzieć, że stosowanie systemu jest legalne, ale informację o umieszczeniu urządzenia lokalizacyjnego trzeba udostępnić pracownikowi jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania przez niego samochodu. Informacje geolokalizacyjne, powiązane z danymi konkretnego pracownika, są danymi osobowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Pracodawca jest więc zobligowany do zachowania bezpieczeństwa przetwarzanych w trybie monitowania danych osobowych. Pracownik musi więc zostać poinformowany także o tym, w jaki sposób i kto będzie przetwarzał dotyczące go dane.

 

Wraz z rozwojem techniki monitoring będzie się stawał coraz doskonalszy i bardziej inteligentny. Można spodziewać się więc stałego rozwoju w tej branży i nieustannie zwiększającej się liczby użytkowników tych nowoczesnych systemów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA