Kilka lat czekania na najlepsze lokale usługowe

Prywatni właściciele lokali są skłonni do większych ustępstw i podpisywania krótszych umów najmu.

Aktualizacja: 30.12.2016 11:35 Publikacja: 29.12.2016 20:40

Najemcy zainteresowani małymi lokalami o powierzchni do 50 mkw. to głównie sektor usługowy oraz tzw. lekka gastronomia, czyli piekarnio-kawiarnie – mówi Renata Kamińska, ekspert ds. ulic handlowych w dziale wynajmu powierzchni handlowych firmy CBRE. – Przeznaczone na takie punkty lokale najłatwiej znaleźć na parterach budynków mieszkalnych, głównie na nowych osiedlach orz przy ulicach handlowych. Dla przykładu, najmniejszy lokal sieci Nowakowski Gorąco Polecam ma 19 mkw. Jest zlokalizowany na placu Bankowym w stolicy.

Rynkowe perełki

Jak podkreśla Renata Kamińska, o powierzchnie tego rodzaju jest znacznie trudniej w centrach handlowych. – To konsekwencja ogromnego zainteresowania i najemców sieciowych, i prywatnych przedsiębiorców – wyjaśnia przedstawicielka CBRE.

Także Renata Kusznierska, dyrektor działu powierzchni handlowych w Cushman & Wakefield, zwraca uwagę na nowe osiedla. – Partery budynków najczęściej są użytkowe – mówi dyrektor. – Znalezienie odpowiedniego lokalu na ulicach handlowych w ścisłym centrum miasta może być dużo trudniejsze ze względu na małą podaż takich powierzchni. Aby zaś wynająć dobry lokal w centrach handlowych, trzeba czasem poczekać nawet kilka lat, do zakończenia umowy z poprzednim najemcą – dodaje.

Niedużych lokali usługowych na osiedlach radzi szukać również Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Emmerson Realty. – Najtrudniej wynająć lokal nieprzekraczający 60 mkw. – mówi. – Najwięcej jest ok. 100-metrowych powierzchni. Klienci szukają lokali na małe sklepy spożywcze, salony fryzjerskie i kosmetyczne, małe kawiarnie, punkty sprzedaży prasy i punkty oferujące drobne naprawy – wylicza.

A Renata Kamińska dodaje, że największym zainteresowaniem cieszą się dobrze widoczne lokale, czyli te z dużymi witrynami. – To rynkowe perełki. Ich dostępność jest bardzo ograniczona – nie ukrywa. – Trudno jest też znaleźć duży lokal gastronomiczny. Restauratorzy zazwyczaj potrzebują co najmniej 150 mkw. A absolutnym hitem w tym segmencie nieruchomości jest szeroko pojęta oferta gastronomiczna: kawiarnie, restauracje i bary, co wynika z ogólnego rozwoju tego sektora w Polsce – tłumaczy.

Renata Kamińska zauważa, że na osiedlach działają głównie operatorzy spożywczy, restauracje sieciowe oferujące możliwość dostawy. – To pizzerie, sushi, kebab – wskazuje. – To także szeroko pojęte usługi, np. fryzjerzy, zakłady bukmacherskie, pralnie.

Renata Kusznierska ocenia, że najczęściej budowanymi i poszukiwanymi przez najemców lokalami są 60–80-metrowe powierzchnie. – Czasami najemca potrzebuje dużego sklepu flagowego – najchętniej na głównej ulicy handlowej. Gdy jest to niemożliwe, otwiera swój lokal w centrum handlowym – opowiada dyrektor z Cushman & Wakefield. – Poszukiwane są lokale pod każdą działalność usługową i handlową. Otwierają się zarówno nowe restauracje, kawiarnie, apteki, jak i drogerie, banki, salony fryzjerskie, sklepy odzieżowe i sportowe.

Czas na zmiany

– Czas, na jaki podpisywana jest umowa, zależy od właścicieli lokalu. Są nimi podmioty instytucjonalne, fundusze, osoby prywatne, spółdzielnie – wylicza Renata Kamińska. – Każdy ma inne zasady. Prywatni właściciele są skłonni do większych ustępstw i krótszych umów, na przykład dwu-, trzyletnich. Brak najemcy oznacza brak przychodów, a więc niejednokrotnie brak możliwości spłaty kredytu zaciągniętego na lokal – opowiada. I dodaje, że dobór najemców na osiedlach czy przy ulicach dowodzi, że brak spójności oferty handlowej w takich miejscach wynika właśnie z kwestii finansowych.

– W przypadku ulic handlowych i galerii standardem jest okres najmu nie krótszy niż pięć lat – zauważa Renata Kamińska.

Także Renata Kusznierska mówi, że umowy najmu lokali w centrach handlowych zawiera się najczęściej na pięć lat. – Przy ulicach handlowych czas najmu zależy od danego właściciela. Umowy mogą być podpisywane na dowolny okres – od roku do dziesięciu lat – wskazuje dyrektor z Cushman & Wakefield.

Pytana, jak często zmieniają się najemcy lokali użytkowych, mówi, że nie ma reguły. – Jeśli biznes jest dochodowy, to może być prowadzony przy danej ulicy wiele lat. W centrach handlowych wszystko zależy od wizji właściciela i strategii pozycjonowania obiektu – wyjaśnia Renata Kusznierska. – Zgodnie z wytycznymi dobiera się odpowiednich najemców i wprowadza ewentualne zmiany.

Renata Kamińska podkreśla, że głównymi powodami zmiany lokalu są kwestie biznesowe. – Często chodzi o przeinwestowanie czy braki doświadczenia w danej branży – wyjaśnia przedstawicielka CBRE. – Najmniej chętni do zmian są najemcy sieciowi, dla których koszt aranżacji lokalu jest na tyle wysoki, że wolą poczekać do wygaśnięcia umowy – dodaje.

I podkreśla, że pięcioletni okres najmu oznacza pewien cykl koniunktury. – Są momenty lepsze i gorsze, zdarzają się remonty nawierzchni, wyprowadzki sąsiednich najemców lub zmiana sąsiedztwa na mniej sprzyjające – wskazuje Renata Kamińska. – Zmienia się także charakter ulic. Dawniej ul. Chmielna i Nowy Świat w Warszawie były w większości wynajęte przez najemców z ofertą mody, obuwia, akcesoriów. Dziś króluje tam gastronomia i stąd np. decyzja Douglasa o przeniesieniu się na Marszałkowską do WSJ, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie ma ofertę pasującą do profilu działalności.

Najemcy zainteresowani małymi lokalami o powierzchni do 50 mkw. to głównie sektor usługowy oraz tzw. lekka gastronomia, czyli piekarnio-kawiarnie – mówi Renata Kamińska, ekspert ds. ulic handlowych w dziale wynajmu powierzchni handlowych firmy CBRE. – Przeznaczone na takie punkty lokale najłatwiej znaleźć na parterach budynków mieszkalnych, głównie na nowych osiedlach orz przy ulicach handlowych. Dla przykładu, najmniejszy lokal sieci Nowakowski Gorąco Polecam ma 19 mkw. Jest zlokalizowany na placu Bankowym w stolicy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu