fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

NSA: Służebność gruntowa to nie najem

AdobeStock
Przychody z odpłatnej służebności gruntowej nie mogą być opodatkowane ryczałtem przewidzianym dla najmu.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który spierał się z fiskusem o sposób opodatkowania PIT zysków z odpłatnej służebności gruntowej.

Z wniosku o interpretację wynikało, że podatnik z żoną popisali umowę ze spółką ustanawiającą nieograniczoną w czasie odpłatną służebność gruntową. Z umowy wynikało, że małżonkowie jako właściciele gruntu będą co miesiąc otrzymywać 5000 zł. Miało być to wynagrodzenie z tytułu tej służebności, płatne do 15. dnia każdego miesiąca.

Podatnik uważał, że zyski z odpłatnej służebności gruntowej mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, z którego można skorzystać przy najmie. Przekonywał, że przepis ustanawiający zryczałtowaną stawkę odnosi się m.in. do umów o podobnym charakterze do umowy najmu, podnajmu, dzierżawy itd. W jego ocenie umowa o ustanowienie służebności gruntowej jest podobna do najmu, ze względu na podobny cel zawarcia i występujące skutki ekonomiczne.

Fiskus tego nie potwierdził. Zgodził się, że źródłem przychodów, które mogą podlegać opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oprócz umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, są także inne umowy o podobnym charakterze. Nie miał jednak wątpliwości, że umową o podobnym charakterze nie jest odpłatna służebność gruntowa.

Podatnik upierał się przy swoim. Zaskarżył interpretację i przegrał. Najpierw racji odmówił mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zauważył, że umowa służebności gruntowej stanowi ograniczone prawo rzeczowe. Celem umów najmu oraz dzierżawy jest spełnienie wzajemnych świadczeń stron, a służebności gruntowej zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej.

O tym, że umowa służebności gruntowej nie jest podobna do najmu, przekonany był też NSA. Także w ocenie sądu kasacyjnego wynagrodzenie związane z odpłatnym ustanowieniem służebności, które uzyskuje skarżący, nie może być opodatkowane ryczałtem. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 3187/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA