O zwrot dawnych działek rolnych, wywłaszczonych w 1979 r. pod budowę zakładu szklarniowego kombinatu PGR, wystąpił do starosty syn byłych właścicieli. Okazało się to niemożliwe, ponieważ w 1993 r. grunty zostały przekazane Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2008 r. Agencja sprzedała je nowym właścicielom, nie informując o tym wcześniej – choć miała taki ustawowy obowiązek – osób wywłaszczonych.
Starosta i następnie wojewoda podkarpacki odmówili zwrotu wywłaszczonych działek, ponieważ ich właścicielami, wpisanymi do księgi wieczystej, są osoby trzecie. Roszczenie o zwrot nieruchomości przysługuje wyłącznie przeciw Skarbowi Państwa albo jednostce samorządu terytorialnego, a nie przeciwko osobom prywatnym, które nabyły prawo własności. Uniemożliwia to zwrot gruntu z powodu stanu jego zagospodarowania, niewykorzystania zgodnie z celem wywłaszczenia czy niepowiadomienia byłego właściciela bądź jego następców prawnych o zamiarze ich zbycia. Sąd admini...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.