Sąsiedzki konflikt nie zatrzyma remontu dachu

Brak przedstawienia oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością nie zawsze stanowi przeszkodę do udzielenia zezwolenia na remont dachu budynku mieszkalnego.

Aktualizacja: 06.12.2020 13:46 Publikacja: 06.12.2020 00:01

Remont dachu

Remont dachu

Foto: AdobeStock

Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Stanisław D. zgłosił do starostwa powiatowego zamiar wykonania robót budowlanych w budynku mieszkalnym. Miały one polegać na remoncie więźby dachowej ze zmianą pokrycia dachu z dachówki cementowej i eternitu na blachę.

Starosta wniósł jednak sprzeciw. Wyjaśnił, że budynek mieszkalny, wymagający remontu, jest położony na dwóch działkach, a Stanisław D. jest właścicielem tylko jednej z nich. Nie przedłożył oświadczenia wskazującego na legitymowanie się prawem do dysponowania sąsiednią nieruchomością na cele budowlane. Tymczasem zgodnie z art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego, oświadczenie o prawie dysponowania działką na cele budowlane, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, należy dołączyć do zgłoszenia. Organ wezwał inwestora do uzupełnienia zgłoszenia, którego inwestor jednak nie uzupełnił w zakreślonym terminie.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego