Uwłaszczenie: obrót nieruchomości będzie sparaliżowany

Uproszczone zaświadczenie ma ułatwić obrót nieruchomościami po Nowym Roku. Eksperci nie mają złudzeń, że i tak zostanie sparaliżowany.

Aktualizacja: 23.11.2018 05:56 Publikacja: 22.11.2018 17:31

Uwłaszczenie: obrót nieruchomości będzie sparaliżowany

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Rząd pracuje w tempie ekspresowym nad zmianami w programie Mieszkanie+. Przy okazji chce usprawnić obrót nieruchomościami. Po Nowym Roku dojdzie do przekształcenia we własność z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami.

Czytaj także: Blokowanie obrotu gruntów przez uwłaszczenie

Towarzysząca temu biurokracja może utrudnić obrót. Rząd chce temu zaradzić. Robi to jednak nieudolnie.

Budowanie z banku

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zawiera on zmiany nie tylko do tej ustawy, ale do wielu innych, w tym uwłaszczeniowej. Projekt nie był poddany konsultacjom społecznym, od razu skierowano go na Stały Komitet Rady Ministrów.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje m.in. rozwiązania, które mają zachęcić do przekazywania KZN ziemi należącej do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa lub instytutów badawczych. W zamian spółki mają otrzymać wynagrodzenie odpowiadające cenie rynkowej. Podobnie będzie z ziemią Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego. Dostaną udział w dochodach ze zbycia nieruchomości przejętych przez bank. KZN wypłaci im 90 proc. dochodów uzyskanych ze sprzedaży lub udostępnienia działek.

– Zmiana umożliwi zaangażowanie nowych gruntów na inwestycję w programie Mieszkanie+ – tłumaczy Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Eksperci mówią wprost: wspomniane podmioty stracą na przekazaniu nieruchomości KZN.

– Gdyby spółka sprzedała nieruchomości na wolnym rynku, zarobiłaby na takiej transakcji znacznie więcej. A tak nie ma wyboru. Rząd realizuje program polityczny przy wykorzystaniu państwowego majątku i wszyscy muszą się jego decyzjom podporządkować – mówi Marek Poddany, deweloper.

Nie będzie również odgórnego narzucania w przepisach wysokości czynszów w mieszkaniach wybudowanych w rządowym programie Mieszkanie+. Ministerstwo chce, aby zależała od specyfiki inwestycji. Obecnie przepisy przewidują ograniczenia. Jest to tzw. czynsz normowany.

– Zmiany mają zwiększyć liczbę oferowanych mieszkań na wynajem dla osób o przeciętnych i niskich dochodach – tłumaczy Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Deweloperzy nie mają złudzeń: plany, by masowo budować w programie Mieszkanie+, są nierealne.

– Jeżeli jednak powstanie ich kilka tysięcy rocznie, to i tak będzie dobrze. Tego rodzaju mieszkań bardzo brakuje – mówi Marek Poddany.

Przekształcenie inaczej

Projekt o KZN wprowadza także zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Im bliżej uwłaszczenia, tym więcej pojawia się wątpliwości. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce rozstrzygnąć niektóre. Chodzi o ograniczenia w obrocie nieruchomościami, jakie mogą pojawić się po Nowym Roku.

Dokumentem potwierdzającym przekształcenie będzie zaświadczenie wydawane przez gminę. Będzie wynikała z niego również wysokość opłaty za przekształcenie. Gminy mają mieć rok na jego wydanie, a na wniosek cztery miesiące. Oba terminy są zdecydowanie za długie. Wiele transakcji może stanąć w miejscu.

Projekt przewiduje wydawanie nowego rodzaju zaświadczenia. Będą wydawane na wniosek w ciągu 30 dni. Nie będą one zawierać informacji o opłacie przekształceniowej. Dzięki temu gminy mają je szybciej wydać.

– Nowy rodzaj zaświadczenia nie rozwiąże problemu z obrotem nieruchomościami – uważa Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– W projekcie przewiduje się 30 dni na jego wydanie To termin instrukcyjny, gminy nie będą go w stanie dotrzymać. Zanim wydadzą zaświadczenie, muszą sprawdzić, czy dana nieruchomość spełnia warunki z ustawy przekształceniowej, a to wymaga czasu. Ponadto tego rodzaju nieruchomości będzie wiele – podkreśla Przemysław Dziąg.

Podobnego zdania jest Stefan Jacyno, adwokat oraz współwłaściciel Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

– Po Nowym Roku będzie bałagan, a nowela temu nie zaradzi. Tysiące osób zawarło umowy przedwstępne na zakup lokalu na rynku wtórnym i czeka teraz na decyzję banku, czy dostanie kredyt czy nie. Po 1 stycznia, jeżeli nie uda się im szybko sfinalizować umowy sprzedaży, a tak zapewne będzie, mogą stracić szansę na kredyt – tłumaczy mec. Jacyno.

etap legislacyjny: Stały Komitet Rady Ministrów

Rząd pracuje w tempie ekspresowym nad zmianami w programie Mieszkanie+. Przy okazji chce usprawnić obrót nieruchomościami. Po Nowym Roku dojdzie do przekształcenia we własność z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami.

Czytaj także: Blokowanie obrotu gruntów przez uwłaszczenie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe