Odrolnienie terenu w miejscowym planie - ważny wyrok NSA

Odrolnienie terenu w miejscowym planie, który utracił moc, pozostaje skuteczne.

Publikacja: 04.11.2015 06:57

Odrolnienie terenu w miejscowym planie - ważny wyrok NSA

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowym wyroku, istotnym dla właścicieli gruntów i władz samorządowych.

Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że brak w miejscowym planie nowej zgody na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze jest istotnym naruszeniem prawa.

Miało do tego dojść w gminie Boguchwała w woj. podkarpackim, gdzie do 2003 r. obowiązywał ogólny plan zagospodarowania przestrzennego z 1994 r. Gmina uzyskała wówczas zgodę na przeznaczenie określonych gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne.

W 2014 r. Rada Miejska w Boguchwale uchwaliła nowy plan zagospodarowania dla miejscowości Niechobrz. Wojewoda podkarpacki stwierdził jego nieważność. Wypunktował istotne jego zdaniem naruszenie zasad planistycznych i techniki prawodawczej. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, Rada przyznała się do niektórych uchybień. W jej ocenie nie mają one jednak tak zasadniczego znaczenia, ażeby spowodowały stwierdzenie nieważności całej uchwały.

WSA uznał rozstrzygnięcie wojewody za prawidłowe. Z urzędu, ponieważ wojewoda nie wysunął takiego zarzutu, dopatrzył się też istotnego naruszenia prawa w trakcie sporządzania planu. Zgodnie z art. 17 pkt 6 lit. c ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdy w projekcie planu przewiduje się przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne, wójt, burmistrz czy prezydent miasta musi wystąpić do właściwego organu (marszałek województwa, minister rolnictwa) o zgodę na taką zmianę. Uchwalenie planu miejscowego bez zachowania wspomnianego obowiązku powoduje stwierdzenie jego nieważności.

Gmina Boguchwała zaskarżyła ten wyrok do NSA.

– Powtórne uzyskanie zgody na odrolnienie nie było konieczne. Plan z 1994 r., w którym uzyskano taką zgodę, utracił moc. W obecnym planie przewiduje się jednak identyczne funkcje dla terenów, dla których już raz uzyskano zgodę na zmianę ich przeznaczenia z rolnych na nierolnicze – relacjonowała w NSA pełnomocniczka gminy Boguchwała, radca prawny Marta Trzcińska-Kowalska. – Zarówno w poprzednim, jak i w obecnym planie są to tereny budowlane pod istniejącą i projektowaną zabudowę jednorodzinną. Przez cały czas, od 1 stycznia 2004 r. do chwili obecnej, były i są wydawane na tej podstawie indywidualne decyzje administracyjne dotyczące zagospodarowania tego terenu. Za tym stoją przecież ludzie, którzy dostali pozwolenia na budowę.

W wydanym wyroku NSA uznał za zasadniczą kwestię odrolnienia. Stwierdził, że jeśli zmiana przeznaczenia gruntu z rolnego na cele nierolnicze została dokonana podczas uchwalania planów, które utraciły moc, odrolnienie jest skuteczne.

– Podstawą odrolnienia są decyzje administracyjne wyrażające zgodę na zmianę przeznaczenia terenu. Nie ma podstaw, by znów występować o wydanie takiej zgody – powiedział sędzia Zdzisław Kostka.

NSA uchylił wyrok WSA i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania.

Sygnatura akt: II OSK 1734/15

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowym wyroku, istotnym dla właścicieli gruntów i władz samorządowych.

Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że brak w miejscowym planie nowej zgody na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze jest istotnym naruszeniem prawa.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe