Maszt telefonii komórkowej wymaga pozwolenia na budowę

Stacja bazowa telefonii komórkowej nie może powstać na podstawie zgłoszenia; wymaga pozwolenia na budowę.

Publikacja: 24.10.2018 08:19

Maszt telefonii komórkowej wymaga pozwolenia na budowę

Foto: Fotorzepa, MICHAŁ SZALAST

Nie potrzebują go natomiast tymczasowe obiekty budowlane; tu wystarczy zgłoszenie.

Czytaj także: Maszt telefonii komórkowej tylko z pozwoleniem na budowę

Tymczasowe obiekty budowlane są to obiekty niepołączone trwale z gruntem, przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od rozpoczęcia budowy. Taką właśnie tymczasową inwestycję w postaci mobilnej, składanej stacji bazowej telefonii komórkowej, niepołączonej trwale z gruntem zgłosiła do starosty spółka-operator komórek.

Starosta zgłosił sprzeciw, a wojewoda podkarpacki podtrzymał tę decyzję. O tym, czy dany obiekt jest trwale związany z gruntem, decyduje jego wielkość, konstrukcja, przeznaczenie i względy bezpieczeństwa – stwierdził wojewoda. Ze zgłoszenia wynika, że ma to być budowa stacji bazowej telefonii komórkowej. Prawo budowlane zalicza wolnostojące maszty antenowe do budowli. Budowa stacji bazowej telefonii komórkowej wymaga więc pozwolenia na budowę.

Spółka zaskarżyła te decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Jej zdaniem błędnie uznano maszt antenowy za konstrukcję wolnostojącą, trwale związaną z gruntem. O trwałym związaniu obiektu z gruntem nie przesądza wyłącznie zachowanie stateczności i nośności. Każdy obiekt, także ten nietrwale połączony z gruntem, musi być stabilny. Natomiast cechą tymczasowego obiektu budowlanego jest przeznaczenie go do czasowego użytkowania. Inwestor spełnił ten warunek, deklarując w zgłoszeniu, że przeniesie maszt przed upływem 180 dni.

WSA stwierdził, że zaskarżone decyzje były prawidłowe. Ze zgłoszenia wynikało, że miała to być stalowa wieża o wysokości 27 m, składająca się z pięciu elementów kratowych, każdy o długości 6 m, posadowiona na stalowym ruszcie. W założeniu była przeznaczona do montażu i demontażu w różnych lokalizacjach. Mobilny maszt antenowy, wymagający stabilizacji na gruncie, może więc być tymczasowym obiektem budowanym z uwagi na czasowość użytkowania w danej lokalizacji – stwierdził WSA.

Nie jest to jednak obiekt tymczasowy, niezwiązany trwale z gruntem. Maszt telefonii komórkowej, który ma być stabilny i opierać się czynnikom zewnętrznym, musi być trwale związany z gruntem. W istocie jest więc obiektem wymagającym pozwolenia na budowę – orzekł sąd, oddalając skargę. ©?

Sygnatura akt: II SA/Rz 511/18

Nie potrzebują go natomiast tymczasowe obiekty budowlane; tu wystarczy zgłoszenie.

Czytaj także: Maszt telefonii komórkowej tylko z pozwoleniem na budowę

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe