fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości przysługuje spadkobiercy wywłaszczonego

123RF
Możliwość stosowania przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami do wywłaszczeń dokonanych pod rządami ustawy z 1958 r. zawsze wymaga osobnej wykładni jej przepisów w kontekście danego stanu faktycznego.

Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z ostatnich orzeczeń odniósł się do szeregu zagadnień dotyczących odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości lub ograniczenie możliwości korzystania z niej. Wyrok dotyczył wywłaszczenia, którego dokonano pod rządami ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, jednak uwagi zawarte w uzasadnieniu wyroku odnoszą się też do stosowania aktualnych przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Decyzja naczelnika gminy

Sprawa rozpoznawana przez sąd dotyczyła następującego stanu faktycznego: naczelnik jednej z gmin wydał w 1983 r. decyzję ograniczającą korzystanie z nieruchomości matki strony postępowania administracyjnego. Ograniczenie, to polegało na zezwoleniu jednemu z zakładów energetycznych na wejście w teren i przeprowadzenie robót związanych z budową linii elektroenergetycznej. Rozstrzygnięcie zostało wydane na podstawie przepisów ustawy z 1958 r.

W 2017 r. strona (córka...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA