Nieruchomości

#RZECZoPRAWIE: Maciej Górski o ustawie reprywatyzacyjnej oraz inicjatywie wolne sądy

Maciej Górski
rp.pl
- Projekt ustawy reprywatyzacyjnej to dobra próba rozwiązania problemu, jednak budzi wątpliwości - mówił w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE Agaty Łukaszewicz Maciej Górski, adwokat.

Pozytywnie ocenił wolę rozwiązania problemu oraz to, że projekt odnosi się nie tylko do Warszawy ale do całej Polski.

Wyraził jednak pogląd, że regulacje nie powinny mieć zastosowania do spraw będących w toku, ponieważ byłoby to niekonstytucyjne.

Nie wiadomo też jak zostanie określony zakres podmiotów, którym będzie przysługiwała rekompensata. Mec. Górski wskazał, że jeśli na dany rok zostanie przeznaczona określona pula środków na wypłatę rekompensat, nie wiadomo kto otrzyma ją jako pierwszy.

Odnosząc się do inicjatywy wolne sądy adwokat wyjaśnił, że ma ona na celu informowanie społeczeństwa o kwestiach związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W opinii adwokata inicjatywa wciąż nie traci zainteresowania ponieważ sprawa reformy sądownictwa jest bardzo poważna.

Zwrócił uwagę, że istotne jest także to, co dzieje się z organizacjami pozarządowymi.

- Partia rządząca chce mieć wpływ na organizacje i karać je za wolność słowa. Dlatego też Polska znajdzie się w kolejnym raporcie odpowiedniego komisarza – mówił.

W zakresie uwag PiS do prezydenckich projektów ustaw, które wkrótce zostaną opublikowane, adwokat poinformował, że inicjatywa z pewnością postara się wytłumaczyć społeczeństwu co oznaczają naniesione poprawki.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL