fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Zagraniczni inwestorzy rozpychają się w Polsce

Rozpoczyna się remont kamienicy przy Wrzesińskiej w Warszawie
materiały prasowe
Pandemia nie sparaliżowała deweloperów. Ogłaszają kolejne wielkie inwestycje. Budują nie tylko nowoczesne obiekty, ale i rewitalizują historyczne nieruchomości.

Wieloetapową inwestycję na terenie o powierzchni 5,5 ha pomiędzy ul. Matejki, Grunwaldzką i Ułańską w centrum Poznania planują belgijscy deweloperzy – BPI Real Estate Poland i Revive. Firmy zamierzają powołać spółkę joint venture.

Cena działki kupionej przez BPI Real Estate Poland od Międzynarodowych Targów Poznańskich wynosi 114,5 mln zł.

Jakie są plany? Na terenie parkingu powstanie ok. 1 tys. mieszkań, a zabytkowe budynki dawnych koszar zostaną przekształcone w powierzchnię komercyjną.

Działka w Poznaniu, na której będą budować belgijscy deweloperzy
materiały prasowe

W najbliższym czasie inwestorzy przystąpią do prac projektowych. Zweryfikują m.in. zgodność stworzonej dla tego terenu koncepcji z obowiązującym planem miejscowym (dopuszcza on w tym miejscu budynki mieszkalne i usługowe, drogi i ciągi pieszo-rowerowe).

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja powinna się rozpocząć w drugiej połowie 2021 roku – mówi Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland. – Poznań jest bardzo ważnym miastem na mapie inwestycji zarówno BPI Real Estate Poland, jak i całej naszej Grupy. To właśnie tu, na Wildzie, zakończyliśmy w tym roku budowę ekologicznego osiedla Vilda Park. Był to nasz debiutancki projekt w Poznaniu – przypomina.

– Koncepcja planowanej inwestycji nawiązuje do misji naszej firmy: tchnąć nowe życie w zaniedbane, niewykorzystywane tereny miejskie – dodaje Alexandre Huyghe, dyrektor generalny spółki Revive. – W Belgii stopniowo zdobywaliśmy doświadczenie w rewitalizacji projektów takich jak ten, które teraz chcemy wykorzystać w Polsce. W tym kraju widzimy ogromny potencjał. W Poznaniu chcemy zachować unikalny architektoniczny charakter historycznych budynków, którym nadamy nową funkcjonalność. Naszym celem jest ich rewitalizacja i przystosowanie do funkcji usługowych i biurowych – zapowiada.

Poznańska inwestycja nie jest pierwszym projektem Revive na polskim rynku. Firma jest zaangażowana także w przebudowę Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, gdzie ma powstać ok. 3,5 tys. mieszkań.

Pandemia nie wstrzymuje także inwestycji Zeitgeist Asset Management. Czeski inwestor rozpoczyna właśnie remont kupionej dwa lata temu kamienicy przy ul. Wrzesińskiej 2 przy Porcie Praskim w Warszawie. Wrzesińska 2 to dziś zrujnowany pustostan, pozostałość po pałacu z XIX wieku. Ok. 1911 roku obiekt nadbudowano, przystosowując go do roli kamienicy czynszowej.

Nowy inwestor planuje tam docelowo dwa budynki – starą kamienicę zachowaną w pierwotnym kształcie (wraz z oficyną i podwórzem) oraz przylegający do niej nowy, ośmiopiętrowy apartamentowiec.

Do połowy 2022 roku ma tam powstać 127 mieszkań na wynajem długoterminowy – od kawalerek po czteropokojowe apartamenty. Mieszkania oferowane będą w formie najmu instytucjonalnego – bezpośrednio od właściciela. Na parterze zaplanowano kilka lokali usługowych.

– Ofertę skierujemy do ludzi ceniących niezależność, którzy potrzebują miejsca inspirującego, ale nieprzytłaczającego i głośnego. Niewiele jest lokalizacji z Warszawie, które, będąc niedaleko centrum, pozwalają odetchnąć naturą, a także spojrzeć na lewy brzeg z lekkim przymrużeniem oka – mówi Peter Noack, współzałożyciel Zeitgeist Asset Management. – Ten punkt świetnie wpisuje się w nasze portfolio.

Prace deweloperskie prowadzi FineTech Construction. Przy projekcie współpracuje pracownia architektoniczno-konserwatorska Proart znana z renowacji wielu historycznych budynków – m.in. Pałacu Prezydenckiego i luksusowych kamienic Foksal 13 i 15 w Warszawie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA