fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Robert Nowicki: Szybciej i prościej w procedurach budowlanych

Fotorzepa, Marta Bogacz
Pełna cyfryzacja, to także przesyłanie projektu budowlanego online w odpowiednim formacie. Już teraz są zaawansowane technologie budowlane i nie może być tak, że technologia wykonania wyprzedza technologię czynności administracyjnych – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

TERESA SIUDEM: Ile czasu pochłania teraz załatwienie formalności budowlanych? Chodzi o uzyskanie koniecznych zgód i pozwoleń, które umożliwią rozpoczęcie robót budowlanych.

ROBERT NOWICKI WICEMINISTER ROZWOJU: Średni czas na załatwienie procedur administracyjnych – dla wszystkich inwestycji: jednorodzinnych, wielorodzinnych, komercyjnych – wynosi ok. 19 miesięcy, dla budynków jednorodzinnych – ok. 9 miesięcy. To zbyt długo.

- Nowelizacja prawa budowlanego, która wchodzi w życie 19 września, w założeniu ma przyspieszyć procedury budowlane. O ile skrócą się te procedury?

W przypadku budynków jednorodzinnych, procedury te powinny trwać średnio 3-4 miesiące – od pierwszego kontaktu inwestora z urzędem – do wbicia łopaty.

- Którą ze zmian Prawa budowlanego uważa Pan za najważniejszą?

– Ważną zmianą jest podział projektu budowlanego na trzy części, czyli: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt t...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA