Od czwartku obowiązuje nowelizacja rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CIKW).

Zmiany dotyczą m.in. składania online wniosków o wydanie dokumentów z CIKW (odpisów, wyciągów, zaświadczeń) m.in. instytucjom i podmiotom zwolnionym z opłat wieczystoksięgowych. Do tej pory brzmienie tego przepisu było takie, że wnioskodawca, tj. dana instytucja, mógł mieć tylko jedno konto w systemie. Było to utrudnienie, gdy np. dany podmiot działa za pomocą delegatur i oddziałów. Poza tym pracownik posiadający konto z upoważnienia swojego pracodawcy może pójść na urlop lub zwolnienie lekarskie. Wówczas nie ma kto złożyć do CIKW np. wniosku o odpis.

Z tych powodów nowela wprowadza zmianę, która pozwala zakładać więcej kont na rzecz jednego wnioskodawcy.

Ponadto doprecyzowuje uregulowania dotyczące cech dokumentów pozyskiwanych z księgi wieczystej, np. odpisu. Dotychczas określały one, że na pozyskanym online dokumencie widnieje data, godzina, minuty i sekundy, w których nastąpiło wydanie dokumentu w trybie art. 36 [ze zn. 4] ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jednocześnie w innym miejscu rozporządzenie stanowi, że chodzi o klauzulę wydaną w trybie tego artykułu. Zdaniem ministra sprawiedliwości może to budzić wątpliwości, czy dane są aktualne na chwilę ich wydania czy także później. Nowela wprowadza więc jedno pojęcie – „aktualność": chodzi o datę, godzinę, minutę oraz sekundę, w której nastąpiło pobranie danych z CIKW.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 8 lipca 2015 r. DzU z 2015 r., poz. 1040