Zmiany w prawie budowlanym korzystne dla inwestorów

W decyzji o pozwoleniu na budowę organ zatwierdzi projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, określające jedynie podstawowe założenia inwestycji.

Aktualizacja: 01.08.2020 10:02 Publikacja: 01.08.2020 00:01

Zmiany w prawie budowlanym korzystne dla inwestorów

Foto: Adobe Stock

19 września wejdzie w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która wprowadza istotne zmiany. Dotyczą one m.in. legalizacji samowoli, uzyskiwania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Ograniczono też w czasie możliwość stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. Jednak do najistotniejszych z pewnością należy nowy podział projektu budowlanego.

Ubiegający się o pozwolenie, będzie musiał przedstawić tylko ogólny zarys swojego zamierzenia – konieczność przygotowania szczegółowych rozwiązań technicznych pojawi się dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji przez organ. Dzięki temu kosztowne i kluczowe – z punktu widzenia realizacji inwestycji – dokumenty będą przygotowywane dopiero wówczas, gdy jasne będzie, że jest ona możliwa do realizacji. Tym samym nowy sposób udzielania pozwoleń można uznać za swego rodzaju środek interpretacji planów miejscowych, które obecnie niejednokrotnie nie odpowiadają na podstawowe pytania dotyczące dopuszczalności inwestycji na danym terenie.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara