Samowola budowlana: grzywna za brak nadzoru

123RF
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego musi zbadać niezwłocznie wniosek o samowoli budowlanej, a nie zwlekać z tym miesiącami.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zbyt długo załatwiał sprawę i słusznie ukarano go grzywną w wysokości 5 tys. zł. – zwykle są one niższe.

Czytaj także: Samowola budowlana po latach

 

NSA rozstrzygał spór sąsiedzki. W czerwcu 2016 r. Edyta M. zawiadomiła powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, że sąsiad rozebrał budynek gospodarczy i nielegalnie buduje nowy, ale przeznaczony do produkcji. Nadzór złożył wizytę u sąsiada Edyty M. dopiero w sierpniu. I nie doszukał się niczego złego. Jego zdaniem sąsiad po prostu legalnie buduje nowy budynek. Na kolejne pisma inspektor nie reagował. Tymczasem budowa została zakończona i sąsiad na swym podwórzu zaczął biznes – uruchomił bowiem zakład piekarniczy.

Edyta M. poskarżyła się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, że jej pisma są zbywane. Tymczasem sąsiad nielegalnie dokonał zmiany sposobu użytkowania budynku. Zażądała więc pr...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL