Właściciel lokalu mieszkalnego wynajmuje studentom, pracownikom różnych firm, klientom indywidualnym sześć pokoi znajdujących się w tym lokalu. Do dyspozycji wynajmujących są aneksy kuchenne, kuchnia, łazienki, pomieszczenia z prysznicami. Najem jest oferowany na krótkie okresy, czyli na doby, jak również na dłuższe okresy. Oferta wynajmu pokoi gościnnych jest zamieszczona na stronach internetowych. Cena uzależniona jest od długości pobytu, dla okresów dłuższych cena za dobę jest ustalana indywidualnie i jest zwykle niższa niż cena za dobę w pobycie krótszym, np. kilkudniowym. Jako osoba fizyczna właściciel mieszkania nie prowadzi działalności gospodarczej wpisanej do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie miasta. Czy ma prawo do zakwalifikowania przychodów z najmu pokoi gościnnych do przychodów z najmu prywatnego, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT i opodatkowania tych przychodów podatkiem ryczałtowym w wysokości 8,5 proc.? – pyta czytelnik.

W opisanej sytuacji wynajem pokoi gościnnych będzie w istocie szeregiem cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, zawierających elementy definicji działalności gospodarczej wynikające z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Usługi wynajmu pokoi gościnnych opisane przez czytelnika noszą znamiona usług związanych z zakwaterowaniem (cena za dobę pobytu ustalana jest indywidualnie). Opisane czynności nie mieszczą się w ramach tzw. najmu prywatnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT. Przychody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych – jako usługi związane z zakwaterowaniem na krótkie pobyty – powinny być zaliczone do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (tj. działalności gospodarczej) i opodatkowane w sposób przewidziany dla tego źródła przychodów. Właściciel mieszkania, który wynajmuje pokoje w opisany sposób, nie ma prawa zastosować do przychodów z usług wynajmu pokoi gościnnych stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5 proc. W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania działalności gospodarczej i spełnienia warunków uprawniających do opodatkowania przychodów w tej formie, właściwą stawką – zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – będzie 17-proc. stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Takie stanowisko reprezentuje obecnie większość organów podatkowych (por. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 lutego 2017 r., 3063-ILPB1-1.4511.29. 2017.1.KF).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2180 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2032 ze zm.)