fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nowelizacja rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Fotolia.com
Miejsce na pralkę i kosz na brudną bieliznę ma być w łazience - wynika obecnie obowiązujących przepisów. Ten i inne absurdy mają niebawem zniknąć.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało propozycję projektu nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Resort infrastruktury poinformował tvn24bis.pl, że "Ze względu na docierające do MIB głosy wielu środowisk oraz mając na względzie liczbę wpływających wniosków o odstępstwa od przepisów techniczno – budowlanych, podjęto prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie".

Jak podaje tvn24bis.pl - rozporządzenie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, w ramach których zostanie przeprowadzona konferencja uzgodnieniowa w zakresie uwag zgłoszonych przez poszczególne resorty.

Co ma się zmienić i od kiedy?

Planowane zmiany mają unowocześnić przepisy techniczno-budowlane i sprawić, że będą one dopasowane do realiów, a także wyeliminować absurdy, takie jak obowiązek przygotowania miejsca na pralkę i pojemnik na brudną bieliznę w łazience czy wykonanie wnęki kuchennej.

W chwili obecnej, zgodnie z § 92 ust. 3 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: "W budynku mieszkalnym wielorodzinnym w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej, umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego), automatycznej pralki domowej, a także usytuowanie pojemnika na brudną bieliznę. Sposób zagospodarowania i rozmieszczenia urządzeń sanitarnych powinien zapewniać do nich dogodny dostęp."

"W zakresie tematyki związanej z wyposażeniem mieszkań, wprowadzono zmiany mające na celu zwiększenie swobody projektanta, co pozwoli na dostosowanie mieszkań do indywidualnych potrzeb inwestora. W nowelizacji rozporządzenia usunięto więc konieczność przewidzenia w łazience miejsca zainstalowania automatycznej pralki domowej, a także usytuowania pojemnika na brudną bieliznę. Od czasu, kiedy powstał niniejszy przepis, sposób korzystania z pralek zmienił się. Pralki często umieszczane są w wydzielonych pomieszczeniach specjalnie do tego przeznaczonych, niekoniecznie w łazience, dlatego też wprowadzono regulację ogólną, mówiącą, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej – do właściciela mieszkania będzie należała decyzja, gdzie pralka będzie umieszczona" - podaje tvn24bis.pl.

Z obowiązującego rozporządzenia ma również zniknąć przepis regulujący kwestie wyposażenia kuchni, zgodnie z którym  "kuchnia i wnęka kuchenna powinny być wyposażone w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew, a także posiadać układ umożliwiający zainstalowanie chłodziarki oraz zaprojektowanie miejsce pracy." (§ 92 ust.2)

Nie będzie także pojęcia "wnęka kuchenna", które zastąpi pojęcie "aneks kuchenny", który będzie mógł być zarówno częścią przedpokoju lub pokoju.

Po zmianach w kawalerce będzie można zatem zaprojektować aneks kuchenny połączony z pokojem. W takim przypadku warunkiem będzie jednak zainstalowanie co najmniej wentylacji grawitacyjnej oraz kuchni elektrycznej.

Projekt zakłada też zmianę dotyczącą miejsc parkingowych pod oknami domu jednorodzinnego. Nie będzie wymogu zachowywania odpowiedniej odległości od okien.

Zmiana dotyczyć będzie również utworzenia drugiego miejsca parkingowego. Dziś, aby to zrobić koniecznym jest uzyskanie zgody na odstępstwo od warunków technicznych.

Projekcie zakłada, że zachowanie odległości "nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku".

Tvn24bis.pl zwraca uwagę, że przepis został tak skonstruowany, aby w przypadku osiedla domów bliźniaczych czy szeregowych na jednej działce parking nie był tylko przy jednym budynku. Dodatkowo, zwiększono szerokość miejsca postojowego dla samochodu osobowego z 2,3 m do 2,5 m.

Jak poinformowało tvn24bis.pl "trudno określić termin ogłoszenia nowelizacji rozporządzenia. Zgodnie z przepisem końcowym vacatio legis wynosi 90 dni. Projekt po uzgodnieniach międzyresortowych wymaga rozpatrzenia przez komisję prawniczą i skierowania do notyfikacji" i przypomina, że wyznaczony przez Komisję Europejską obowiązkowy okres wstrzymania procedury legislacyjnej – tzw. standstill – dla notyfikacji wynosi trzy miesiące. W przypadku zgłoszenia uwagi szczegółowej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej lub Komisję Europejską, okres ten zostaje wydłużony o kolejne trzy miesiące.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA