fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Darowizna. Matka chce zabrać dom, bo zięć ją obraża

123RF
Prezent dla córki w postaci darowizny domu z czasem może stać się dla rodziców przekleństwem. Zawsze jednak ze swojej decyzji można się wycofać.

Rodzice, chcąc zapewnić dobry start swoim dzieciom, darowują im mieszkanie, połowę domu lub działkę. Czasami wychodzą na tym jak Zabłocki na mydle.

Dlatego warto zawczasu zadbać o siebie i dobrze skonstruować umowę darowizny. W wypadku nieruchomości zawsze zawiera się ją u notariusza. A to oznacza, że rejent może wesprzeć poradą prawną i pomóc w dobrym skonstruowaniu zapisów umowy.

Rodzic, który chce dalej korzystać z podarowanego lokalu (domu) albo jego części, ma prawo zastrzec w umowie darowizny np., aby dzieci ustanowiły na jego rzecz osobistą służebność mieszkania – albo dożywotnio, albo na określony czas.

Poza tym nic nie jest dane raz na zawsze. Kodeks cywilny daje możliwość wycofania się z umowy darowizny. Nie jest to jednak takie proste. Można to zrobić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Zgodnie więc z kodeksem cywilnym obdarowany musi dopuścić się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności.

Co kryje się pod tym pojęciem, nie tak prosto jest ustalić. Na tym tle dochodzi często do sporów. I to z reguły sądy ustalają, czy w danym wypadku doszło faktycznie do rażącej niewdzięczności czy nie.

W związku z tym orzecznictwo sądowe na ten temat jest bardzo bogate.

Za rażącą niewdzięczność nie mogą być uznane impulsywne i agresywne zachowania syna czy córki względem rodziców. Po stronie dziecka musi być naprawdę zła wola i chęć wyrządzenia im krzywdy.

Często rodzice, którzy po rozwodzie swego dziecka starają się odzyskać darowiznę uczynioną kiedyś na rzecz synowej czy zięcia, zapominają, że w tym wypadku nie ma rażącej niewdzięczności w stosunku do nich. Zdrada małżeńska nie może w takim przypadku skutkować odwołaniem darowizny, gdyż nie można jej zakwalifikować jako zachowanie rażąco niewdzięczne wobec teściów.

Takim aktem niewdzięczności może być natomiast nieudzielenie pomocy, kiedy matka lub ojciec jej potrzebowali – np. niewezwanie pogotowia ratunkowego w przypadku poważnego zagrożenia ich życia, niewykupienie niezbędnych leków, brak opieki podczas choroby.

Do rażącej niewdzięczności dochodzi również, gdy dzieci nie wypełniają obowiązku alimentacyjnego i nie pomagają materialnie rodzicom albo zaniedbują matkę lub ojca albo po prostu okradają.

Jeżeli jednak rodzice przebaczą dziecku jego złe zachowanie, wówczas akt niewdzięczności nie może być podstawą do odwołania darowizny.

Trzeba też pamiętać, że odwołanie darowizny mieszkania czy domu jest możliwe w ciągu roku od dnia powzięcia przez darczyńcę (rodziców) wiadomości o akcie niewdzięczności.

Darowizna niewykonana może zostać odwołana do czasu wykonania, czyli przekazania przedmiotu umowy, w tym wypadku mieszkania, domy czy działki. Bywa i tak, że na przykład na skutek gwałtownego pogorszenia się zdrowia rodziców przestali oni pracować, stali się rencistami i ich sytuacja majątkowa dramatycznie się pogorszyła i mają teraz problemy z utrzymaniem się. W takim wypadku przepisy również dają możliwość odwołania darowizny.

Jak skutecznie odwołać darowiznę? Trzeba złożyć obdarowanemu (dziecku) pisemne oświadczenie. Koniecznie trzeba w nim zażądać zwrotu przekazanej nieruchomości. Obdarowany zaś musi złożyć oświadczenie o zwrotnym przekazaniu przedmiotu darowizny. Jeżeli nie chce tego zrobić, darczyńca musi pójść do sądu cywilnego, by ten zobowiązał obdarowanego do złożenia oświadczenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA