fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

#RZECZoPRAWIE - Renata Krupa-Dąbrowska: nie będzie masowego wykupu działek z drzewami

Renata Krupa-Dąbrowska
rp.pl
- Masowego wykupu działek w Magdalence, Otwocku czy Konstancinie przez nadleśnictwa nie będzie – oceniła w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE dziennikarka „Rz”, Renata Krupa-Dąbrowska.

Od 30 kwietnia został ograniczony obrót nieruchomościami, które w ewidencji gruntów i budynków mają oznaczenie Ls, czyli las. Często nie chodzi o typowy las, ale o działki letniskowe, z willami, fabrykami czy magazynami. Na ten temat Anna Wojda rozmawiała w piątkowym programie #RZECZoPrawie z Renatą Krupą-Dąbrowską, dziennikarką „Rzeczpospolitej".

- Ograniczenia zostały wprowadzone do ustawy o lasach. Chodzi o prawo pierwokupu, który dotyczy nie tylko lasów, ale także nieruchomości leśnych. Taką nieruchomością może być np. działka z pokaźną kępą drzew – wskazała Krupa-Dąbrowska.

Dziennikarka „Rz" przypomniała, iż prawo pierwokupu polega na tym, że jeśli właściciel będzie chciał sprzedać swoją nieruchomość, najpierw notariusz będzie musiał zwrócić się do nadleśnictwa, które będzie mogło chcieć nabyć tę nieruchomość przed kupcem.

Renata Krupa-Dąbrowska uspokoiła jednak, że masowego wykupu działek przez nadleśnictwa nie będzie.

Co zrobić, aby sprawdzić czy nasza nieruchomość została zakwalifikowana jako leśna i podlega prawu pierwokupu nadleśnictwa? - Przede wszystkim trzeba udać się do starostwa powiatowego i poprosić o wypis z ewidencji gruntów i budynków. Trzeba też sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w gminie. Jeśli go nie ma, trzeba spytać o warunki zabudowy – radziła dziennikarka „Rz".

Renata Krupa-Dąbrowska w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA