fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Obrót prywatnymi lasami będzie ograniczony

123RF
Obrót prywatnymi lasami będzie ograniczony. We wtorek projektem w tej sprawie zajmie się Sejm.

We wtorek w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o lasach. Jego autorem jest rząd. Ma zapobiec wykupowi polskich lasów przez cudzoziemców. 1 maja przestaną obowiązywać zezwolenia na nabywanie lasów dla obywateli państw UE.

Projekt przyznaje więc prawo pierwokupu i wykupu gruntów leśnych Lasom Państwowym. Oznacza to, że gdy np. prywatny właściciel lasu zechce go sprzedać, musi liczyć się z tym, że transakcja zostanie przeprowadzona dwuetapowo.

Najpierw zostanie zawarta wstępna umowa u notariusza, następnie o transakcji zostaną zawiadomione Lasy Państwowe. Potem trzeba będzie czekać miesiąc. Jeżeli w tym czasie Lasy (w praktyce nadleśnictwo) nie zgłoszą chęci nabycia, dojdzie do finalizacji sprzedaży.

Gdy zaś Lasy Państwowe zechcą skorzystać z prawa pierwokupu, przystąpią do transakcji i nabędą grunt na własność Skarbu Państwa po cenie, na którą umówiły się strony.

Lasy Państwowe mogą mieć zastrzeżenia do wartości transakcji. Wtedy wystąpią do sądu o ustalenie, czy cena, którą zapłaciły, była rzeczywiście rynkowa.

Projekt przewiduje też, że umowa zawarta z naruszeniem prawa pierwokupu będzie nieważna. Sankcja za pominięcie tego prawa jest więc bardzo dotkliwa.

Jeśli nabycie lasu ma nastąpić na podstawie innej umowy niż sprzedaż (np. na podstawie darowizny), Lasy Państwowe będą mogły złożyć oświadczenie o nabyciu, korzystając z prawa wykupu. Początkowo projekt przewidywał prawo pierwokupu także dla lasów samorządowych. Pod wpływem krytyki rząd wycofał się z tego zapisu.

Nowe przepisy mają wejść w życie 30 kwietnia.

etap legislacji: pierwsze czytanie w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA