Hipoteka na nieruchomości

Umowami podobnymi są wszelkie umowy, do których istoty należy transfer środków ze spółki do majątku osób wskazanych w art. 15 § 1 k.s.h., na ich rzecz, albo udzielanie im zabezpieczeń. O podobieństwie takim nie sposób natomiast mówić, gdy to członek zarządu ustanawia na swojej nieruchomości hipotekę zabezpieczającą zobowiązanie spółki.

Publikacja: 13.02.2020 16:15

Hipoteka na nieruchomości

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 598/17 z 13 grudnia 2018 r.

Spółka I. – sp. z o.o. (dalej: spółka) zawarła z bankiem umowę o kredyt w rachunku bieżącym, przedłużaną aneksami. Na podstawie aneksu nr 5 z 27 listopada 2008 r., zwiększono hipotekę kaucyjną łączną do kwoty 5.071.000 zł i objętą nią, oprócz nieruchomości spółki, także nieruchomości należące do I. sp. z o.o., powoda i jego żony (współwłasność) oraz do powoda. W czasie zawierania aneksu powód B.L. pełnił funkcję prezesa zarządu spółki. 22 listopada 2011 r. powód złożył oświadczenie wyrażające zgodę na przedłużenie obowiązywania hipoteki kaucyjnej, a dwa dni później oświadczenie o poddaniu się egzekucji z hipoteki ustanowionej na jego nieruchomościach.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów