fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

AdobeStock
Po upływie 5 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę nie będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności.

Sejm 23 stycznia 2020 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, a Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował nieznaczne korekty. Warto więc przyjrzeć się bliżej najważniejszym zmianom, które pojawią się jeszcze w tym roku. Zgodnie bowiem z art.  38 ustawy – w większości wchodzi ona w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia.

Wedle nowego art. 37b prawa budowlanego („p.b."), po upływie 5 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę nie będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności. W takiej sytuacji organ będzie mógł jedynie stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem prawa, na mocy odpowiednio stosowanego art.  158 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Z kolei nowy art. 49f p.b. przewiduje, że w przypadku tzw. samowoli budowlanej możliwe będzie dokonanie legalizacji w postępowaniu uproszczonym, jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat. W tym celu konieczne będzie przed...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA