fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak liczyć odległość budynku od granic działki

AdobeStock
Przed wydaniem pozwolenia na budowę organy badają m.in. prawidłowe usytuowanie planowanego budynku względem granic sąsiedniej działki. W wielu przypadkach ocena, czy budynek został prawidłowo usytuowany na działce, wcale nie jest łatwa ani jednoznaczna.

Kwestia odległości budynku od granic działki jest regulowana przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co do zasady zgodnie z treścią paragrafu 12 rozporządzenia budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż 4 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy bądź 3 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Czytaj także: Pozwolenie na budowę: po pięciu latach sąsiad nie zablokuje budowy

W przypadku budynków sytuowanych równolegle do granicy działki nie ma problemu z ustaleniem, czy budynek został prawidłowo usytuowany na planie zagospodarowania działki. Sytuacja nie jest jednak jednoznaczna w przypadku nierównoległego usytuowania budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA