WSA o przeciwdziałaniu uciążliwym zapachom z ferm hodowlanych

Nie ma przepisów, które pozwoliłyby skutecznie przeciwdziałać uciążliwym zapachom z ferm hodowlanych.

Aktualizacja: 08.01.2017 17:38 Publikacja: 08.01.2017 16:44

WSA o przeciwdziałaniu uciążliwym zapachom z ferm hodowlanych

Foto: 123RF

Samo subiektywne poczucie dyskomfortu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i warunki życia.

Taką tezę zawarł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku rozstrzygającym sprawę budowy fermy drobiu.

Zgodnie z wnioskiem Karola P. (dane zmienione) o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, miały to być cztery budynki we wsi Mierzynówka w woj. podlaskim przeznaczone na hodowlę kur niosek, po 9750 sztuk w każdym. Wójt gminy Grodzisk uznał za konieczną ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku uchyliło tę decyzję. Regionalny dyrektor środowiska wydał opinię, że nie ma takiej konieczności, wobec czego wójt wydał decyzję środowiskową, stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Podkreślił, że w obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, które pozwoliłyby weryfikować każdą uciążliwość zapachową.

W odwołaniach do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku właściciele sąsiednich nieruchomości – zarówno graniczących bezpośrednio, jak i niesąsiadujących z terenem przyszłej inwestycji – zarzucili, że została ona zlokalizowana zbyt blisko domów mieszkalnych. Będzie stwarzać zagrożenie epidemiologiczne, emitować hałas i fetor.

Tym razem, w wyniku odwołań mieszkańców wsi, SKO uchyliło decyzję wójta i przekazało mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Podzieliło wprawdzie opinię, że budowa fermy nie zagrozi ludzkiemu zdrowiu i środowisku, ale uznało, że zabrakło dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego. Ponieważ odór będzie czuć w odległości 500 m, w obszarze oddziaływania inwestycji mogą się znaleźć domy mieszkalne.

W skardze do WSA w Białymstoku Karol P. powołał się na postanowienie regionalnego dyrektora ochrony środowiska, w którym zakres oddziaływania fermy ograniczono do terenu działki inwestora.

Skarga okazała się skuteczna zarówno z punktu widzenia reguł postępowania odwoławczego, jak i zasad rządzących postępowaniem środowiskowym. Sąd uznał, że nie został skutecznie podważony zakres oddziaływania fermy jedynie do jej terenu oraz do najbliższego sąsiedztwa. Nie było też faktycznych podstaw do nałożenia obowiązku sporządzenia raportu i oceny środowiskowej. Nie może rodzić skutków prawnych powoływanie się na negatywny wpływ takich substancji odorowych, dla których nie ustalono dopuszczalnych norm – stwierdził WSA, uchylając decyzję SKO.

Farmy drobiu to tylko jedne z wielkoprzemysłowych hodowli zwierząt. Takich hodowli naliczono w Polsce już prawie 900 i powstają nowe. Dla ich sąsiadów oznacza to hałas, zanieczyszczenie środowiska, lecz przede wszystkim fetor. Mnożą się więc protesty mieszkańców, którym dopiero grozi takie sąsiedztwo.

Wpływające skargi dotyczą głównie hałasu i nieprzyjemnych zapachów. Ich autorzy stoją jednak przeważnie na straconej pozycji. Do tej pory nie wypracowano bowiem skutecznego sposobu przeciwdziałania uciążliwościom zapachowym. Ministerstwo Środowiska pracowało wprawdzie za rządów PO–PSL pięć lat nad „ustawą odorową", aż w końcu ich zaniechało ze względu na sprzeciw hodowców i samorządowców. Brak przepisów powoduje, że fermy nadal będą mogły narażać okolicznych mieszkańców na wdychanie odorów.

Sygn. akt ?II SA/Bk 570/16

Samo subiektywne poczucie dyskomfortu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i warunki życia.

Taką tezę zawarł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku rozstrzygającym sprawę budowy fermy drobiu.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe