fbTrack
REKLAMA

Nieruchomości

Pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości

Rynek nieruchomości ma się dobrze. Inwestowanie w domy i mieszkania to opłacalny interes. Jak wobec tego wygląda pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości?

Czym zajmuje się pośrednik

Rzetelny pośrednik w sprzedaży nieruchomości to taki Anioł Stróż na każdym etapie związanym z procesem. Przeprowadzi przez wszystkie procedury, począwszy od poszukiwania mieszkania, poprzez podpisywanie umów aż do szczęśliwego momentu uzyskania kluczy. Z drugiej strony, pośrednik jest także tą osobą, która pomoże nam sprzedać nieruchomość, zadba o jej odpowiedni marketing, przygotowanie. Najczęściej za pośrednikiem stoi całe biuro, które czuwa nad procesem sprzedaży, za co otrzymuje też niemałą prowizję. Właśnie z uwagi na tę prowizję, wiele osób niechętnie podchodzi do tematu. Czy jednak dobrym pomysłem jest rezygnacja z pośrednictwa?

Poszukiwania lokum/nabywcy

W procesie związanym ze sprzedażą nieruchomości momentem najbardziej męczącym jest czas poszukiwania. Niezależnie od tego czy chcemy znaleźć dla siebie miejsce do życia, czy szukamy osoby, która nabędzie od nas dom czy mieszkanie, musimy wiedzieć gdzie szukać i nie poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach. Rzadko bowiem zdarza się, żeby to pierwsze ogłoszenie było tym ostatnim. Próba sprzedania lub znalezienia nieruchomości nieraz zajmuje miesiące. Dlaczego tak się zdarza? W przypadku poszukiwania lokum, często przekonujemy się, że stan pokazany w ogłoszeniu, zdjęcia - nie odpowiada rzeczywistości. Mieszkanie nadaje się do gruntownego remontu, ma wady, które ujawniają się dopiero podczas jego oglądania, albo po prostu - nie robi na nas dobrego wrażenia. Osoby chcące sprzedać nieruchomość często zapominają o jego odpowiednim wyeksponowaniu. Tak zwany "home staging" czyli wizualne przygotowanie mieszkania do sprzedaży to ostatnio niezwykle popularny zabieg, którym zająć się może właśnie biuro pośrednictwa. Na czym będzie on polegał? Na takim przygotowaniu apartamentu czy domu, aby sprawiał on wrażenie miejsca przytulnego, nowoczesnego, zachęcającego do zamieszkania w nim. Czasem wystarczy odmalowanie ścian i odpowiednie przearanżowanie wnętrza. Załóżmy teraz, że rezygnujemy z pośrednictwa nieruchomości. Nie dość, że tym wszystkim musimy zająć się sami (co pochłania mnóstwo czasu i energii) to jeszcze na nas spoczywa konieczność przebrnięcia przez portale ogłoszeniowe. 

Formalności, których należy dopilnować

Czym obecnie zajmuje się jeszcze pośrednik nieruchomości? Przeprowadza nas przez cały proces sprzedaży, niezależnie czy jesteśmy po stronie nabywcy czy sprzedającego. Warto zauważyć, że biuro nieruchomości to gwarant bezpieczeństwa transakcji dla obu stron. Przede wszystkim, jeśli chodzi o nieruchomości, bardzo często stan prawny dotyczący własności jest nieoczywisty, zawiły. Pośrednik, zanim dopuści daną stronę do transakcji, będzie ją dokładnie weryfikował. Pośrednicy muszą mieć odpowiednie przygotowanie prawne - to oni sporządzą dla nas wszelkie, potrzebne w procesie sprzedaży, umowy a także skompletują dokumenty.

Czy pośrednik musi być więc prawnikiem?

Warto jednak wiedzieć, że o ile zajmuje się on tymi prawnymi kwestiami, nie musi mieć wykształcenia prawniczego. Od 1 stycznia 2014 roku, zawód też został poddany deregulacji, licencja nie jest potrzebna do jego wykonywania, nie jest też wymagane wyższe wykształcenie, studia na konkretnym kierunku czy nawet praktyka. Jakie są wymogi, aby zostać pośrednikiem? Zdolność do czynności prawnych w pełnym zakresie, ważne OC oraz niekaralność (ten ostatni wymóg dotyczy tylko konkretnego katalogu przestępstw. Jakie są więc konsekwencje praktyczne ustawy deregulacyjnej? Warto sprawdzić pośrednika, na przykład podjąć współpracę z kimś z polecenia, sprawdzić renomę jego biura i to jak długo działa na rynku. Z drugiej jednak strony, dostęp do zawodu jest teraz praktycznie nieograniczony, dlatego też w czasach, gdy inwestycje w nieruchomości to nadal znakomity pomysł, warto rozważyć, czy nie warto na poważnie zająć się także pośrednictwem (jeśli sprzedajemy nieruchomości i mamy w tym już jakieś doświadczenie).

Jak zarabia pośrednik nieruchomości

Pośrednik nieruchomości każdorazowo podpisuje z klientem umowę. Często biura nieruchomości proponują umowę na wyłączność, aby klient współpracował tylko z nimi. Z jednej strony wydaje się, że może to ograniczać możliwości zawarcia umowy, z drugiej - jeśli pośrednik pewny jest zysku, oferuje większy zakres usług, co ułatwia cały proces. W takim przypadku warto pamiętać, że nawet jeżeli ostatecznie klient sam znajdzie drugą stronę umowy sprzedaży, agencji będzie należała się prowizja (do 50% tej przewidzianej w umowie z pośrednikiem). Na czym faktycznie zarabia pośrednik? Z jednej strony, jeśli pracuje dla agencji, dostaje stałą stawkę od niej, z drugiej - jego głównym źródłem dochodu będzie prowizja. Najczęściej wynosi ona 2-3% wartości nieruchomości odzwierciedlonej w cenie, czasem nawet 5%. Pośrednikowi zawsze będzie więc zależało na tym, żeby nieruchomość sprzedać za jak najwięcej, bo to od tej ostatecznej kwoty zależeć będzie jego zarobek. Jeśli z kolei stoimy "po drugiej stronie", pośrednik może nam się przydać, żeby realnie zbić cenę - mając doświadczenie będzie lepiej od nas wiedzieć, na ile targowanie się jest w ogóle możliwe.

Pośrednik nieruchomości to w dzisiejszych czasach zawód, który naprawdę się opłaca. Wiele osób skorzysta z jego usług, ponieważ kompleksowo zajmuje się on procesem, na który składa się sporo czynności o bardzo dużej wadze.  

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA