fbTrack
REKLAMA

Nieruchomości

Projekt domu indywidualny czy gotowy?

Budowa domu nie należy do spraw najłatwiejszych i wiąże się z wieloma wyzwaniami. Od zakupu odpowiedniej działki, poprzez wybór projektu, aż po samo wznoszenie budynku - wszystkie te etapy wymagają dokładnego przemyślenia i podjęcia jak najtrafniejszych decyzji. To bardzo poważna inwestycja, która zależna jest od możliwości oraz oczekiwań przyszłych mieszkańców. Jednym z kluczowych elementów całego procesu jest zakup projektu domu - gotowego lub na zamówienie. Zarówno jedna, jak i druga opcja posiada pewne zalety i wady, o których warto wiedzieć zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Dlaczego projekt domu jest niezbędny?

Zaraz po zakupie odpowiedniej działki, jedną z najistotniejszych kwestii jest wybór projektu domu. Dlaczego jest on tak ważny? Przede wszystkim należy wiedzieć, że bez niego nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto daje ogólny wgląd w to, jak będzie wyglądał wybudowany obiekt. Projekt jest również pewnego rodzaju planem, który wyznacza poszczególne etapy budowy, a także wyznacznikiem, który mówi o tym, co można wykonać, a co jest niewykonalne na przykład przez ograniczenia działki czy brak wystarczających funduszy. Dzięki niemu inwestor ma jasno określone granice swoich możliwości oraz to, w jaki sposób budowa powinna być kontynuowana, czego lepiej jest unikać i jak radzić sobie z występującymi komplikacjami. Projekt domu pozwala ponadto ustalić przewidywane koszty budowy, w związku z czym ułatwia rozsądne rozłożenie kapitału.

Porównanie projektu typowego z indywidualnym

Wiele osób decydujących się na budowę budynku mieszkalnego zastanawia się, czy wybrać projekt domu typowy czy indywidualny. W zależności od pomysłów, wymagań oraz możliwości finansowych, można zlecić uprawnionej osobie stworzenie projektu na zamówienie. Warto jednak pamiętać, by był to człowiek posiadający uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności (architektonicznej), a także był wpisany na listę członków właściwego samorządu. Przy tworzeniu projektu indywidualnego można dać upust swoim oczekiwaniom i najróżniejszym wyobrażeniom. Określenie metrażu domu i rozmieszczenia pomieszczeń, wyposażenie instalacyjne, inteligentne rozwiązania to tylko jedne z wielu możliwości dopasowania budynku pod konkretne wymagania przyszłych mieszkańców. Projektant wykonujący indywidualną wersję najczęściej przygotowuje od razu także projekt zagospodarowania działki. Sporządzany jest on na aktualnej mapie i obejmuje wiele kwestii, takich jak na przykład określenie uzbrojenia i granic, układ zieleni czy komunikacyjny, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków i wiele innych. Z pewnością jedną z największych wad projektów indywidualnych jest ich wysoka cena, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

Drugą, zdecydowanie tańszą opcją są projekty domów MG Projekt, w których można wprowadzać zmiany. Jednak warto pamiętać, że zmiany te nie mogą wykraczać poza granice określone przez autora. Ponadto decydując się na typowy projekt domu trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że musi on zostać zaadaptowany do konkretnej działki. Taką adaptację można zlecić miejscowemu architektowi. Za gotowym rozwiązaniem z pewnością przemawia atrakcyjna cena, która może być nawet ułamkiem tego, co trzeba przeznaczyć na opcję na zamówienie. Projekty typowe w żaden sposób nie są gorsze od indywidualnych, a czasem mogą stanowić dużo lepszy wariant. Obecnie na rynku dostępnych jest na tyle dużo katalogowych projektów, że każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i ewentualnie wprowadzić pewne modyfikacje.

Ile kosztuje typowy projekt domu, a ile indywidualny

Projekty katalogowe kosztują najczęściej w granicach 2-3 tysięcy złotych (choć istnieją również tańsze i droższe). Na adaptację należy przeznaczyć zazwyczaj drugie tyle w zależności od zakresu wprowadzanych zmian. Ceny projektów sporządzanych na indywidualne zamówienie są wyższe, a stawki zależą od wielu czynników, takich jak metraż budynku, stopień skomplikowania konstrukcji, a nawet regionu kraju oraz renomy pracowni architektonicznej. Tak naprawdę ciężko jest w skonkretyzowany sposób odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wykonanie projektu indywidualnego. Przeglądając oferty można natknąć się na najczęściej na kwoty od 50 do 200 złotych za metr kwadratowy. Jak widać, widełki są dość duże, więc nie da się tego jednoznacznie określić. Mimo wszystko, warto pamiętać, że budowa domu to często inwestycja na całe życie i nie można kierować się w tym przypadku jedynie ceną. Należy przemyśleć wszystkie za i przeciw, ponieważ od tego zależy to, czy efekt finalny będzie wystarczająco satysfakcjonujący. Zarówno projekt typowy, jak i indywidualny może doskonale trafić w oczekiwania inwestora, jeśli tylko ma on sprecyzowane wymagania i preferencje.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA