fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Projekty domów - gotowe czy indywidualne?

Budowa domu wiąże się z wieloma dylematami, a te pojawiają się już na samym początku, gdy wybieramy projekt domu. Można wybudować dom w różnym stylu, ale jeszcze wcześniej musimy się zastanowić, czy wolimy projekt gotowy, czy indywidualny. No właśnie jaki?

Jedno, jak i drugie rozwiązanie to pewne korzyści i minusy, które trzeba zaakceptować. Nie ma projektów idealnych, więc pewne ograniczenia są czymś normalnym. To więc indywidualna decyzja, podejmowana najczęściej po długim namyśle. W poniższym artykule postaramy się przedstawić te jasne i ciemne strony każdego z rozwiązań, by każdy na spokojnie mógł to sobie przemyśleć.

Mocne strony projektu gotowego                     

Największą zaletą projektu gotowego jest na pewno jego niska cena. Wszystko jest ustalane wcześniej, nie ma kosztów dodatkowych, możemy więc kontrolować środki, które na to przeznaczamy, bez przykrych niespodzianek i niedomówień z architektem. To szybki sposób, aby uzyskać w pełni profesjonalny, doskonale przygotowany projekt. Od ręki otrzymujemy pełną dokumentację, nie musimy więc prowadzić żmudnych rozmów z architektem, które - w zależności od zaawansowania projektu - mogą trwać bardzo długo.

Jesteśmy pewni, że będziemy mieć duży wybór, bo firmy, które się tym zajmują, oferują naprawdę pokaźną ilość projektów, wśród których łatwiej znaleźć coś dopasowanego dla naszych potrzeb. Co więcej, jest szansa, że zobaczymy nasz przyszły dom nie tylko w katalogu, ale na żywo. To możliwe, bo prawdopodobnie dom, który wybraliśmy, został już kiedyś zbudowany dla kogoś innego. Mamy więc niepowtarzalną okazję, żeby przyjrzeć się mu z bliska, ocenić, czy rzeczywiście jest tym, czego chcemy.

Zalety indywidualnego projektu

Wspomniana na końcu zaleta projektów gotowych może stać się wadą dla osób pragnących mieć dom niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, taki, co nigdy nie powstał. Jeśli tak, to wybór projektu indywidualnego jest lepszą opcją, bo wszystko tu jest ustalane pod kątem osobistych wymagań. Wszystko zaczyna się od białej kartki, a tylko od nas zależy, w jakim kierunku to się potoczy. Oczywiście, to architekt jest osobą oceniającą, czy dane rozwiązanie się sprawdzi, i czy jest w ogóle możliwe, niemniej możemy z nim przeanalizować szereg różnych opcji, nierealnych do zrealizowania, gdy wybieramy gotowy szablon. Taki dom można idealnie dopasować do działki, uwzględniając najważniejsze czynniki, jak położone wobec stron świat czy okolicznych budynków.

Słabe strony obu rozwiązań

Mamy więc tu próbkę tego, co nas czeka, gdy zdecydujemy się na jakieś rozwiązanie. Poza wspomnianymi zaletami sprawdźmy jeszcze, z jakimi ograniczeniami - w jednym, jak i drugim rodzaju projektu - trzeba się zmierzyć. Na podstawie projektu gotowego nie stworzymy oryginalnego domu, bo domy z katalogu mają te same rozwiązania, nieodstające od normy. Dla osób, które cenią sobie unikalność i nowatorstwo, preferują niespotykaną bryłę czy rozkład pomieszczeń, będzie to ograniczające. Z drugiej strony, projekty domów na indywidualne zamówienie są o wiele droższe, a jednocześnie ciężko znaleźć architekta, który będzie w stanie urzeczywistnić naszą wizję. To oczywiście możliwe, ale musimy się przygotować na długie poszukiwania. Jeśli mamy na to dużo czasu - nie ma problemu, gorzej, gdy chcemy szybko zacząć działać.

Z takimi dylematami musi się zmierzyć każda osoba chcąca wybudować dom. Nie są to łatwe wybory, szczególnie że będą rzutować na cały proces powstawania budynku. Niemniej, biorąc pod uwagę silne i słabe strony każdego z rozwiązań, łatwiej jest podjąć właściwą decyzję.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA