fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Planujesz kupno mieszkania? Nie zapomnij o MdM na 2018 rok

Niedawno w branży nieruchomości zaobserwowaliśmy swoisty rekord – prawie 15 tysięcy dopłat do kupna własnego lokalu w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” rozeszło się w przeciągu niespełna miesiąca. Dla tych, którzy nie zdążyli, została ostatnia szansa, ponieważ MdM kończy się w 2018 roku.

Uzyskaj dopłatę z pierwszej puli na 2018

Pomimo, że skończył się nabór na ten rok, nadal można składać wnioski z terminem wypłaty na wybrany kwartał 2018 roku. Sporo osób korzysta z tej formy. Deweloperzy i prywatni sprzedawcy dość chętnie wyrażają zgodę na późniejsze otrzymanie części środków, zwłaszcza, że bank może zagwarantować przelanie środków po otrzymaniu dopłaty prosto na konto sprzedającego nieruchomość. Do rozdysponowania jest obecnie prawie 200 milionów złotych, czyli blisko 8 tysięcy dopłat.

 

Przeciętna kwota wsparcia wynosi około 25 tysięcy złotych. Dla osób, które decydują się na kredyt hipoteczny jest to spory zastrzyk, zwłaszcza w momencie, gdy banki podniosły wymagany wkład własny do 20%. Minimalna pomoc wynosi 10% wartości nieruchomości. Jednak osoby wychowujące co najmniej jedno dziecko mogą liczyć na wyższe dopłaty, w zależności od ilości potomstwa wahają się one od 15% do 30%. Więcej o zasadach pomocy MdM przeczytasz tutaj.

Jak uzyskać dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych?

Jak przyznaje Marta Kliś z serwisu Hipoteki.net, jednym z problemów, przed którym staje przyszły beneficjent programu jest pytanie: „Od czego zacząć?”. A recepta na to jest prosta:

- Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Warto dowiedzieć się, ile banki będą nam skłonne pożyczyć. Pomocne są w tym zwykłe kalkulatory, dostępne w internecie. Jeden z nich udostępnia nasz serwis. Oczywiście, wartość, jaką uzyskamy w ten sposób, jest przybliżona, chodzi przede wszystkim o to, by nie przestrzelić finansowo w trakcie poszukiwania wymarzonego domu lub mieszkania. Mieszkanie dla Młodych narzuca limity cen na metr kwadratowy, powyżej których nie można kupić lokum z dopłatą. Zanim więc zaczniemy szukać mieszkania, sprawdźmy na jakie nas stać i na jakie możemy sobie pozwolić - mówi Kliś.

Jeśli już wiemy, na jaką nieruchomość nas stać, to co dalej? O tym opowie Radosław Rubiński, doradca z zakresu programu Mieszkanie dla Młodych:

- Kolejnym posunięciem powinno być znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Jeśli zależy nam na dotacji z pierwszej puli, warto zaznaczyć to na wstępie sprzedającemu. Większość deweloperów idzie na rękę, rzadziej zgadzają się na to osoby prywatne. Można także brakujące środki wyłożyć z własnej kieszeni, a późniejsza dopłata z MdM stanie się nadpłatą do kredytu. Gdy znajdziemy odpowiednie mieszkanie lub dom, potrzebna będzie umowa przedwstępna. Należy sprawdzić, czy na pewno spełniamy warunki, jakie stawia przed zainteresowanym ustawa regulująca program. Pomocny będzie tu kalkulator MdM serwisu MdMprogram.com.

- Obecnie w programie MdM bierze udział 13 banków, oferujących kredyt MdM. Warunki pomiędzy nimi się różnią, warto więc zainteresować się ofertami większości placówek, by uzyskać jak najkorzystniejsze warunki – dodaje Kliś – Mając wybrany kredyt, należy udać się do banku z wnioskiem. Bank prześle nasze zgłoszenie do Banku Gospodarstwa Krajowego, który wyda decyzję. Czas oczekiwania na nią to zwykle kilka dni.

Nabór na pierwszą pulę potrwa do wyczerpania wniosków – trudno określić konkretny termin, zainteresowanie jednak jest duże. A co potem? Radosław Rubiński:

- Od stycznia 2018 ruszy ostatnia pula środków. Prawdopodobnie rozjedzie się równie szybko, jak w tym roku, jeśli więc ktoś planuje zakup mieszkania na jesieni – warto by się powstrzymał i poczekał na dotację. Później BGK będzie wypłacać jedynie środki zarezerwowane w poprzednich latach. Trochę inaczej wygląda składanie wniosków o zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych – Urzędy Skarbowe przyjmują je w trybie ciągłym. Pomoc tego typu mogą uzyskać osoby, które budują dom metodą gospodarczą i mają mniej niż 36 lat.

Co po MdM? Czy Indywidualne Konta Mieszkaniowe wypełnią dziurę?

Co mają zrobić osoby, które nie załapią się na taką pomoc? Czy rząd planuje podobną formę wsparcia?

- Miejsce Mieszkania dla Młodych ma zająć dużo szerszy program Mieszkanie Plus. Oprócz tanich mieszkań pod najem, jednym z jego elementów mają być Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Rząd planuje dopłacać do oszczędności osób, które zdecydują się na regularne odkładanie środków. Konta mają mieć szersze zastosowanie: oszczędzać będzie można nie tylko pod kredyt, ale także na budowę. Rząd rozważa także dopuszczenie wykupu udziałów w TBS lub spółdzielniach. Bliższe plany poznamy w czerwcu, gdy pojawi się projekt ustawy – mówi Rubiński. Więcej o IKM poczytać można tu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA