fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biurowe giganty będą walczyć o najlepsze firmy

Skyliner firmy Karimpol – nowy projekt przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Prace podziemne ruszyły w 2014 r. Budowa potrwa około 30 miesięcy.
Materiały Inwestora
Nowy budynek z dobrym adresem, wydajna klimatyzacja, jasne wnętrza, biuro urządzone pod klucz na życzenie – to za mało, aby wygrać wyścig o najemców.
Wiedzą o tym i inwestorzy małych, kameralnych biurowców, i deweloperzy budynków gigantów z ponad 100 tys. mkw. powierzchni. Konkurencja jest wielka. Dziś w Polsce powstaje bowiem prawie 1,5 mln mkw. biur. Które z projektów podbiją rynek? Kto wygra lokalny pojedynek gigantów? Zapytaliśmy o to agentów.

W regionach – etapami

– Patrząc na listę największych inwestycji w budowie, widzimy, że są to obiekty imponujące skalą, zaawansowane technicznie, przystosowane do każdego rodzaju działalności, w tym do potrzeb sektora usług dla biznesu, dobrze zlokalizowane, dokładnie przemyślane – opowiada Agnieszka Sosnowska, starszy analityk w dziale badań rynku i doradztwa firmy JLL. Dodaje, że choć wśród deweloperów dominują międzynarodowe firmy, to również polskie spółki realizują nowoczesne kompleksy – np. Buma czy Torus. Które są „naj" na lokalnych rynkach?
Agnieszka Sosnowska wyróżnia spośród warszawskich projektów: Sienną Towers (Ghelamco), West Station I&II (HB Reavis), Business Garden Warsaw (Vastint) i Q22 (Echo Investment). Z kolei we Wrocławiu zwraca uwagę na powstający Business Garden Wrocław I (Vastint), w Trójmieście – Alchemię III (Torus), a w Krakowie m.in. na Dot Office B–E (Grupa Buma). Na mniejszych rynkach, np. w Lublinie, według JLL na uwagę zasługuje CZ Office Center A (lokalny deweloper – Centrum Zana). Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO, podkreśla, że pod względem wielkości inwestycji stołeczny rynek wyprzedza rynki regionalne. Tam za duży projekt uznawana jest inwestycja o powierzchni 20–30 tys. mkw. A warszawskie giganty mają ponad 100 tys. mkw. – Wśród biurowców, które powstają i w tym roku będę oddawane do użytku w Warszawie, należy wymienić Warsaw Spire i Q22. Pierwszy składa się z trzech budynków. Największa jest 220-metrowa wieża. Całość ma ponad 104 tys. mkw. Budowa kompleksu pochłonęła ponad miliard złotych – mówi Renata Osiecka. – Z kolei Q22 będzie miał 155 m wysokości i znajdzie się w czołówce wieżowców w Warszawie. Jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 91 tys. mkw. – dodaje. Jeśli chodzi o miasta regionalne, to cechą charakterystyczną inwestycji w tych miastach jest ich fazowanie. – Projekty mają w sumie np. 30–40 tys. mkw., jednak ich realizacja przebiega na raty, po 10 do 15 tys. mkw. – mówi Renata Osiecka. W Krakowie wyróżnia kompleks B4B Bonarka for Business – największy lokalnie, realizowany fazami przez firmę TriGranit. Docelowo to miasteczko biurowe będzie tworzyć zespół dziesięciu budynków o łącznej powierzchni 95 tys. mkw. W Gdańsku wskazuje na Alchemię (realizowana w czterech etapach, które łącznie dostarczą na rynek ponad 80 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz usług towarzyszących), a w Katowicach – na A4 Business Park. Będzie on oferował 31 tys. mkw. Dziś w realizacji jest ostatnia, największa faza 12 tys. mkw. Ta część ma być gotowa w sierpniu br.

Moda na wieże

– W Warszawie powstaje coraz więcej projektów wielkoskalowych. Wynika to głównie z mody na wieże. Sukces komercjalizacji takich inwestycji jak Q22 czy Warsaw Spire zachęcił deweloperów do opracowywania nowych projektów o takim charakterze – uważa Piotr Capiga, negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield. Opowiada, że w planach firm są kolejne wieże, np. Mennica Legacy Tower (Golub Gethouse). Będzie to kompleks: budynek o wysokości ok. 130 m i powierzchni ok. 55 tys. mkw. oraz niższy – o powierzchni ok. 16 tys. mkw. Zdaniem Piotra Capigi kolejna ważna wieża na stołecznej mapie to Sienna Towers firmy Ghelamco. – Naprzeciwko niej rośnie Generation Park firmy Skanska. Ten kompleks będzie się składał z trzech części: budynku wieżowego o wysokości 140 m i powierzchni 44 tys. mkw. oraz dwóch budynków niższych o łącznej powierzchni 34 tys. mkw. – wylicza Piotr Capiga. Zwraca też uwagę na powstający w sąsiedztwie Dworca Zachodniego West Station. Spółka HB Reavis buduje go we współpracy z PKP, która wniosła działkę i będzie głównym, wieloletnim najemcą jednego z budynków. Cały kompleks ma ok. 65 tys. mkw. Natomiast Aleksandra Gawrońska, analityk z działu doradztwa i badań rynku Colliers International, wyróżnia inny projekt HB Reavis. – W tym roku ma się rozpocząć budowa kolejnego wieżowego giganta, który – wraz z iglicą – będzie miał ponad 300 m wysokości. Powstanie na rogu ul. Jana Pawła II i Chmielnej. Stanie się najwyższym budynkiem w mieście, a obecnie jest nim Pałac Kultury i Nauki – opowiada Aleksandra Gawrońska. Wieżowiec ma mieć ponad 100 tys. mkw.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA